Hij maakt net zo makkelijk een Hollandse appeltaart als een weelderige Italiaanse chocolade-hazelnoten- taart. Ook op zijn menukaart: metershoge, barokke feesttaarten omslingerd met guirlandes en kant. Niet zomaar gebak, maar haute patisserie. Een kijkje in de keuken van taartenbakker Siemon de Jong. Zandgebak kijkje in de keuken 'Een taart is de koning van het eten' Bitter, zoet en citroenfris. En dat alle- maal in een hapje. Volgens Siemon de Jong is dat de kunst van de ware taarten bakker. 'Het gaat erom dat je in ddn stukje zoveel mogelijk smaken proeft. Dus niet zoet op zoet op zoet. Dan krijg je niet meer dan een explosie van zoet, terwijl het juist om een smaakvol samenspel van alle ingredienten gaat,' vertelt Siemon. Het is een plaatje. Gekleed op zijn paasbest in een tailor- made jasje van sinaasappelfondant. Geel natuurlijk, de kleur die als geen ander met het christelijke feest is verbonden en refereert aan typische paasbloemen als de gele narcis, sleutelbloem en made- liefjes. Ook de vele decora ties brengen je direct in paasstemming. Eitjes, haasjes en andere traditionele symbolen voor het naderende vooijaar en het einde van het grote vasten. Niet alleen voor de sier, maar ook om in te bijten. 'In de vulling zit geen drank. Als je op eerste paasdag uit je bed komt, kun je er met het hele gezin dus onmiddellijk je tanden in zet- ten. Want Pasen, dat is van oudsher de tijd voor gebak, lekkere broodjes en taar- ten. En dat maakt van het paasmaal een uitgebreide lunch. Kerstmis, dat is meer uitgebreid dineren. Na al die gangen is er voor taart eigenlijk niet meer zoveel plaats.' Als kind maakte Siemon al taartjes van gekleurde klei. Het kon haast niet anders dan dat hij banketbakker zou worden. Toch bleef het lange tijd bij zandgebak en moddertaartjes alleen. Zijn moeder regeerde in de keuken. Anderen duldde zij daar niet, waarna Siemons taartliefde allengs bekoelde. Hij belandde in de verpleging, waar hij het na een aantal jaren wel had gezien. Wat toen? Het was midden jaren tachtig. Zijn Amerikaanse vriend wees hem op de opkomst van grand cafes. Die hadden ambachtelijke taarten nodig, maar die waren op dat moment moeilijk bij regu- liere bakkers te krijgen. 'Waarom ga jij die niet voor hen bakken?' Meer hoefde Siemon niet te horen om het smeulend taartvuur in hem te doen aanwakkeren. Hij pakte zijn koffers en vertrok naar Amerika voor 'taartlessen' in de praktijk. Daartoe werkte hij bij eetwinkels en in restaurants in Boston en Manhattan, vanzelfsprekend zoveel mogelijk op de patisserie-afdeling. Berugzakt met ken- nis keerde hij eind 1980 naar Amsterdam terug, leende geld van zijn vader, kocht tweedehands ovens en koel- kasten, en opende aan de le Jacob van Campenstraat in Amsterdam 'De Taart van m'n Tante'. 'Vemoemd naar al die tantes die van die heerlijke taarten kun- nen maken. Daarvan heeft iedereen er wel een in de familie, toch?' SuiKER Zijn winkel bleek vanaf de start een hit. Hier was niet zomaar iemand taartjes aan het bakken, maar bezigde een kun- stenaar haute patisserie. Wat te denken van een Zuccotto: amandelcake bespren- keld met Amaretto, twee verschillende roomvullingen, chocolade, hazelnoten, amandelen en bigarreaux (geconfijte kersen). Of Torta di Limone, ook lekker: blind gebakken zanddeegbodem met een fluweelzachte vulhng van citroen- sap, boter en eieren, gedecoreerd met schijfjes citroen en limoen. 'Kijk hier.' Uit de kast haalt hij een kook- boek uit 1700: De Verstandighe Kok of De Zorghvuldighe Huys-Houdster. De meeste taartideeen haalt hij uit kook- boeken. Verder leert hij van patissiers uit andere landen. Zijn voorkeur gaat uit naar klassieke recepten. Profiteroles, Saint Honor, maanzaadtaarten en Tarte Tatin. Veel Frans ja, want taarten uit dat land zijn over het algemeen wat lichter en fijner. Luchtiger vaalc ook door het knapperige kruimel- of korstdeeg. 'In Engeland houden ze meer van het zwaardere spul. Net zoals in Duitsland.' AllerHande 4-2000 75

Allerhande | 2000 | | pagina 75