Wat de vrouwen lekker valt slecht bij de manne Coburgerham Een mooie traditionele rauwe hamsmaak. Erg mals, aantrekkelijk uiterlijk. Een aangename geur en een lichte rooksmaak. De twee meest gangbare bewerkingswij- zen voor ham zijn koken en drogen. Gekookte ham (Yorkham, beenham, ach- terham) wordt enige tijd in een zoutop- lossing gelegd en daama gekookt, meest- al in bouillon. Rauwe ham wordt zorg- vuldig met zout behandeld, een enkele keer gerookt, en rijpt of droogt vervol- gens gedurende een lange periode (soms vele maanden). Feestelijke traktatie A1 aan het begin van de proeverij is dui- delijk dat rauwe ham een lekkemij is: bij een glaasje wijn, op vers brood, als klein hapje. Veel Nederlanders hebben in het verleden kennisgemaakt met deze hamsoort in het beroemde voorgerecht: meloen met Ardenner- of Parmaham. Het imago van verwennerij is de ham sindsdien niet meer kwijtgeraakt, vooral omdat er steeds meer rauwe hamsoorten in Nederland op de markt kwamen. Zelden is het dagelijkse kost. Hoewel... Genieten van rauwe ham luistert nauw, vindt Jacqueline: 'Hij moet vers gesne- den zijn. Na twee dagen is de smaak minder. Ik loop liever zes keer per week naar de winkel om elite keer vers te halen.' Als Robert bekent dat hij het heerlijk vindt om af en toe zomaar tus- sendoor een plakje te eten, valt Jacqueline hem direct bij: 'O dat is zo lekker: even stiekem uit de koelkast snoepen.' Maar er zijn meer echte lief- hebbers op deze proeverij. Henry asso- cieert ham met feesten: 'Bij recepties en Filet d'Ardenne Bevat zeer weinig vet, is aangenaam gekruid (een beetje zoetig zelfs) en ver- toont een lichte rooksmaak. Het vlees is zeer mals. buffetten, als borrelhapje of bij salades.' Rob bouwt zijn eigen feestjes: 'Ik verwen mezelf geregeld met rauwe ham. Ik houd van genieten, en dat doe ik graag met lekkere rauwe ham. Dun gesneden, maar wel veel.' Sandra associeert de ham met zuidelijlce landen: 'Gezellig aan de tapas, gecombineerd met chorizo en olijven.' Voor Mariska heeft de ham toch ook iets huiselijks: 'Ik krijg een gevoel van gezelligheid, maar dan in een niet-alledaagse sfeer.' Extreme smaakbeleving Als de hammen op tafel komen, zijn de proevers stil van ontzag. 'Het nodigt wel uit, als je ze zo ziet liggen,' zegt Sandra. Alleen Mariska bekent nooit zo naar ham gekeken te hebben: 'Ik koop eigen- lijk altijd voorverpakt. Dat vind ik wel zo gemakkelijk. Ik vind het niet zo belang- rijk hoe het eruit ziet.' Robert is het daar hele- \J f"| H p p| maal mee oneens: 'Als ik dit soort producten koop, ga ik er ook echt voor. Ook de vorm vind ik dus erg belangrijk.' Sandra let ook op verpakkingen, maar geeft toe dat dit tot onverklaarbare keu- zes leidt: 'Dat Duitse woord 'Schinken' staat me niet zo aan.' Belangrijke smaak- elementen van rauwe, gedroogde ham zijn: malsheid, de ondertoon van noten, de hoeveelheid zout en zoet, een eventu- ele rooksmaak, kruidigheid, geur, de eventuele zenigheid (pezigheid) en het uiterlijk. Op deze keuzecriteria gaan de zes de hammen beoordelen. De plakjes op de bordjes worden aan een grondige inspectie onderworpen; er wordt aan getrokken, gevoeld, zelfs geroken. A1 snel wordt duidelijk dat deze proeverij een opvallende uitslag krijgt: de man- Jambon d'Ardenne Een traditionele, goed herkenbare rauwe hamsmaak. Licht zout en licht gekruid. nen ldezen totaal anders dan de vrou wen. Sterker nog, wat de vrouwen heel lekkere hammen vinden, valt slecht bij de mannen. En andersom. Mariska heeft een duidelijke voorkeur voor de Filet d'Ardenne: 'Die is echt het lekkerst. De anderen blijven daar ver bij achter.' Sandra en Jacqueline zijn het helemaal met haar eens: 'Mals, een heel lekkere, zachte, prettige smaak. De serranoham vond ik daarentegen nilcs.' Dat schiet bij Robert in het verkeerde keelgat: 'De kleur en geur van de serranoham zijn juist heel goed. Een heel aparte smaak beleving.' Ook Rob valt voor de hammen uit Zuid-Europa: 'De Parma- en serrano ham hebben de meest specifieke smaak, kruidig, smeuig. Ik vond die Filet d'Ardenne juist niks. Net rookvlees. Die had iets kunstmatigs.' Henry gaat daar niet geheel in mee: 'Hij was wel lekker, maar ik vind het eigenlijk geen rauwe ham. Geef mij de Coburgerham maar: de combinatie van rook en zout, die is per fect in balans'. CULTUURGEBONDEN De Schwarzwalder Schinken wint het vooral op geur. 'Maar,' zegt Sandra, 'ik vond de rooksmaak wel iets te sterk.' De minste discussie roept de Ardenner ham op. Henry: 'Een mooie, bekende, traditio nele smaak.' Zeer uiteenlopende reacties dus. Zou het komen omdat rauwe ham geen standaardproduct is? Dat zou de verschillen in smaakbeleving kunnen verklaren, denkt Rob: 'Rauwe ham is een cultuurgebonden product dat wordt gekenmerkt door een ambachtelijke bereiding. Allicht dat je grote smaakver- schillen krijgt.' Jacqueline weet het ook zeker: 'Je houdt er ontzettend van, of juist helemaal niet.' 70 AllerHande 4-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 70