Pasen is omgeven met mysterieuze tradities en rituelen. Maar wat is de betekenis van paasvuren en waarom beschilderen en verstoppen we eieren? Paasvuur Paasbest Paaseieren Ommegangen Paasbrood Paashaas De magie van Pasen In grote delen van Europa worden op paaszaterdag grote paasvuren ontstoken. Ook in Nederiand is dat in bepaalde delen van het land nog een gebruik. Het vlammende vuur zou de duisternis van de wintermaanden verdrijven. Behalve licht en warmte had het vuur ook een zuiverende werking. Het paasvuur zou de aarde reinigen en de vruchtbaarheid stimuleren. Men geloofde dat zo ver men het vuur of de rook kon zien, de akkers een grotere oogst zouden geven en de mensen een jaar lang beschermd zouden zijn tegen ziekten en ander onheil. De uitdrukking 'op z'n paasbest' heeft te maken met het verwisselen van de warme winterkleren voor de voorjaars- garderobe. Met Pasen trokken de men- sen hun beste kleren aan en 'op hun paasbest' gingen zij naar de kerk. Witte en nieuwe kleding had de voorkeur, een gebruik dat een religieuze achtergrond heeft. Vroeger werden degenen die tij- dens de paaswake werden gedoopt in witte gewaden gekleed. Gedurende de gehele paasweek droegen zij deze gewa den als symbool voor hun nieuwe leven. Pasen en eieren horen bij elkaar. Pasen is van oudsher een lentefeest, en het ei staat symbool voor nieuw leven. ontwa- kende natuur en vruchtbaarheid. A1 in het oude Egypte en Perzie gaven vrien- den elkaar gekleurde eieren om het begin van de nieuwe lente te vieren. Christenen namen de gewoonte over, maar gaven het ei een religieuze beteke nis. Zij zagen in de ovale eierschaal de tombe waaruit Christus herrees. De eieren werden vaak rood geschilderd, symbool voor het bloed van Christus. Op het platteland geloofde men veelal dat het ei in het voorjaar over bijzondere krachten beschikte. Eieren werden wel begraven in de grond en onder de funda- menten van gebouwen om een goede oogst af te roepen of om het kwade te bezweren. Het is heel goed mogelijk dat het verstoppen van paaseieren in de tuin of in huis hiervan is afgeleid. In Nederiand is het Twentse Ootmarsum nog bijna de enige plaats waar de bevol- ldng er op uit trekt voor een paasomme- gang. Het populaire evenement is een overblijfsel van de paasprocessies zoals die vroeger ook in andere plaatsen en streken werden gehouden. Na de mis maken de dorpbewoners een rondgang door het dorp. In Twente doen ze dat hand in hand, onder het zingen van paasliederen. Paasbrood of paasgebak is een vaste ver- schijning bij het paasontbijt. Het kren- tenbrood gevuld met amandelspijs is een afgeleide van het 'wyelbrood' of het gewijde brood zoals dat in de Middeleeuwen bekend was. Kerkgangers namen een brood of koek mee en lieten deze zegenen, waama het thuis tijdens het paasmaal werd gegeten. Christenen zien in het paasbrood het symbool Christus, die voor hen gestorven is en daardoor voor de mensheid het 'brood des levens' werd. De paashaas, die met zijn mand vol gekleurde eieren de tuinen langsgaat om eieren te verstoppen, stond in bepaalde delen van de wereld net als het ei symbool voor vruchtbaarheid. Vooral in protestantse streken werd de haas al snel geaccepteerd als eierenbrenger. Er zijn ook andere verklaringen. Zo zou de haas, die met zijn waakzame ogen nooit lijkt te slapen, symbool staan voor de wederopstanding van Jezus. Ook de gewoonte van het dier om her en der te verdwijnen en weer op te duiken, zou de verschijning van Jezus na de wederopstanding verbeelden. Tekst: Celine The, beeld: Nederlands Centrum Volkscultuur, Utrecht 62 AllerHande 4-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 62