'Geen gereedschap is veelzijdiger dan het koksmes' ■m .rm keukengeheimen Pasta al dente Johannes van Dam is culinair recensent en woont in Amsterdam. Zijn mening getuigt van grote kennis van zaken. Wat zijn zijn keukengeheimen? V Ui snipperen Knoflookmoes Lievelingsgereedschap Het lijkt wat proza'isch, maar in feite is er geen stuk gereedschap veelzijdi ger en is er ook geen dat je vaker gebruikt dan het koksmes. Kwaliteit is heel belangrijk. De meeste die ik heb zijn van Wiisthoff (Dreizack), omdat die goed in de hand liggen en een perfecte vorm hebben. Goldhamster heeft daar- boven nog het voordeel dat de messen meer metaal in het heft heb ben, waardoor ze beter uitgebalanceerd zijn en bovendien, als ze vallen, op het heft vallen en niet op het lemmet. Gedroogde pasta kook ik al jaren op een manier waarbij niet alleen de smaak beter is, maar ook de pasta altijd perfect al dente is. Breng een pan met zeer ruim water aan de kook, doe er dan pas ruim zout in en roer even, zodat het meteen oplost. Breng het water weer aan de kook en laat de pasta afhankelijk van de dikte twee tot drie minuten flink koken. Draai dan het vuur uit en doe het dek- sel op de pan voor de voile tijd die als kooktijd aange- geven is. Dan afgieten of uit het water scheppen. De pasta staat dus twee a drie minuten langer dan - :;.T anders in het kookwater, maar komt er altijd per fect uit. Halve kersen Kersen ontpit ik niet met zo'n vreselijke ontpitter, die de pit door de leers heen duwt, waarbij veel sap en vlees verloren gaan. Ik snijd ze, als een perzik, rond de pit in tweeen, halveer ze, en wip de pit uit de ene helft. Anders trek ik de pit er uit met een iets vemauw- de, licht krom gebogen bocht van een paperclip. Het snipperen van een ui is een van de meest voor- komende klusjes. Ik snijd de ui van top tot wortel in tweeen, dwars door alle schillen heen, ook door de buitenste. Dan pel ik vanaf de top die buitenste schil in een (of soms in twee) keer naar beneden en klap die bij de wortel naar achteren. Aan die wortel houd ik de ui vast terwijl ik hem op zijn snij leant plat leg. Eerst maak ik sneden van wor tel tot top in een verticale beweging (dus van boven naar beneden), en dan een of twee horizontale sneden (parallel aan het snijvlalc) en ten slotte haalcs op de vorige sne den. Dan krijg je perfecte snippers en de ui wordt helemaal opgesneden zonder gevaar voor je vin- gers. Je houdt het buiten ste schilletje en de wortel over, die je in een keer kunt weggooien. (Die schil is overigens goed om bouillon wat geler te kleuren!) Veel keukenapparaatjes zijn onhandig, nemen ruimte in en zijn moeilijk schoon te maken. Zoiets is bijvoorbeeld de knoflook- knijper, die ik nooit gebruik. Ik houd gewoon een vork met de tanden plat op de bodem van schaal of schotel en rasp een knoflookteentje over de punten fijn. Dat gaat heel snel en je hebt prach- tige knoflookmoes. Maak wel je vingers goed nat, zodat het knoflooksap niet in je huid dringt. De handen schoonmaken gaat overigens heel goed door onder de kraan met iets van roestvrij staal over je vingers te wrijven. Fotografie: Carlfried Verwaayen, kok: Bart Stuart AllerHande 4-2000 55

Allerhande | 2000 | | pagina 55