Gegarandeerd honderd procent biologisch Er zijn al meer dan tweehonderd producten van AH Biologisch, waaronder een 'verwen'product als bonbons. Want biologisch betekent niet dat het niet luxe en lekker mag zijn! Zeker Pure verwennerij Biologisch wil zeggen: geproduceerd op een manier die dier en milieu zoveel mogelijk ontziet. De natuur doet zelf zijn werk en de mens gebruikt wat de natuur oplevert. Zonder kunstmatige meststoffen of toevoegingen. Vrijwel alle producten die in de winkel liggen, zijn tegenwoordig biologisch te produceren. Ging het twee jaar geleden, bij de introductie van het merk Albert Heijn Biologisch alleen nog om basispro- ducten - zuivel, graan en groenten - tegenwoordig vinden ook samengestelde biologische artikelen hun weg naar de winkel, zoals bonbons, chips, pizza's en veel andere luxe-artikelen. Verwenproduct De bonbons van het merk AH Biologisch bijvoorbeeld worden gemaakt van cacao- bonen, melkpoeder, rietsuiker, noten en vruchten die volledig biologisch zijn. De chocolatier maakt van cacaobonen de benodigde cacaomassa en cacaoboter, waaraan afhankelijk van de gewenste smaak melkpoeder en rietsuiker worden toegevoegd, en eventueel vanille voor extra aroma. Deze ingredienten vormen samen met de lecithine (een soort bind- middel) de zogenaamde 'couverture', waaruit de chocolatier de bonbons vormt. Aan de bonbons zijn geen kunst matige geur-, kleur- of smaakstoffen toe gevoegd. Het is een puur verwenproduct met een zuivere, voile smaak. Ze zijn in ruim vierhonderd Albert Heijn-winkels verkrijgbaar. Nog een voorbeeld van biologische luxe is de kant-en-klare verse pizza van AH Biologisch (te vinden bij de producten van AH Huistraiteur). Even in de oven en er staat een heerlijk biolo gisch product op tafel, echt van smaak, natuurlijk en rijk. De productiewijze is honderd procent biologisch. De bodem wordt gemaakt van biologisch geteelde granen en gebakken in linolzuurrijke olie van biologisch geteelde zonnebloe- men. Al deze ingredienten zijn afkomstig uit - hoe kan het ook anders - Italie. De saus bestaat uit geperste, biologisch geteelde tomaten, gemengd met bio logische kruiden en zonne- bloemolie. Ook deze ingredienten lcomen uit het zuiden van Europa, al is het dit keer de Portugese zon die de smaak van de saus bepaalt, want daar komen de tomaten vandaan. De groentevulling komt van Hollandse biologische telers. En de bio logische kaas haalt de producent uit de bergen van Oostenrijk en Duitsland. Daarbij is het hele traject van land tot klant honderd procent gecontroleerd. Wetgeving Net zoals bij de biologische bonbons en de pizza is van vrijwel elk product dat in de winkel ligt een biologische versie te maken. Hoewel er nog lang niet voor alle producten voldoende biologische leveranciers zijn, breidt het assortiment zich in rap tempo uit. Natuurlijk luistert de wijze waarop die grondstoffen tot consumptieartikelen worden verwerkt zeer nauw. Als aan de biologische grond stoffen bijvoorbeeld verkeerde (lees: niet- natuurlijlce) conserveer-, smaak- of kleur- stoffen worden toegevoegd, mag het eindproduct niet meer biologisch wor den genoemd. Wat dat betreft is de wet geving zeer streng. Ook Albert Heijn zelf legt de lat hoog. U moet er immers altijd op kunnen ver- trouwen dat biologische producten ook werkelijk biologisch zijn. Als u een pro duct aantreft onder het merk AH Biologisch, dan kunt u er zeker van zijn dat het op biologische wijze is gemaakt. Dat wordt gecontroleerd door de onaf- hankelijke stichting SKAL, die bij goed- keuring het EKO keurmerk toekent. Om de toegankelijkheid van AH Biologisch nog meer te vergroten, biedt Albert Heijn sommige artikelen 'voorbe- reid' aan. Dat betekent bijvoorbeeld dat u bij Albert Heijn ook gesneden rauw- kostsalade aantreft, ongefilterd appelsap of voorgebakken croissants van AH Biologisch. De komende maanden zal het assortiment van AH Biologisch ver- der worden uitgebreid. Uiteraard is Albert Heijn daarbij afhankelijk van de aanvoer. Biologisch produceren is helaas nog geen gemeengoed. Maar vooral op het gebied van versproducten kunt u een constant, breed en vooral lekker aanbod verwachten! AllerHande 4-2000 51

Allerhande | 2000 | | pagina 51