gezondheid Drinken houdt de sportprestatie op peil Een uur sporten levert al gauw een liter vochtverlies op. Om de energie op peil te houden, is het zaak tijdig 'bij te tanken', bijvoorbeeld met een van de vele sportdrankjes die daar speciaal voor gemaakt zijn. Wie intensief sport, verliest veel vocht en mineralen. Een uur sporten staat al garant voor een liter vochtverlies. Omgerekend naar lichamelijke activiteit betelcent dit een afname van vijftien tot twintig procent van het prestatiever- mogen. Met als gevolg: moeheid, kracht- verlies en hoofdpijn. Vooral aan het begin van de sportieve inspanning wordt veel vocht verloren. Vandaar dat het belangrijk is om met voldoende vocht te beginnen. Staat er een belangrijke sportieve inspanning op stapel, dan luidt het advies om de dag ervoor in ieder geval acht glazen vocht te drinken. Drink na de laatste lichte maaltijd, zo'n twee tot drie uur voor het sporten, nog twee tot drie glazen en vlak ervoor nog een of twee. Tijdens lang- durende activiteiten, zoals fietsen en joggen, kan gemakkelijk tussendoor gedronken worden. SOORTEN Om de energie op peil te houden en vochtverlies tegen te gaan, zijn er diverse soorten sportdrankjes. Isotone en hypo- tone sportdrankjes zijn het meest geschilct om het vochtverlies aan te vul- len omdat ze de maag snel verlaten. Isotone drankjes hebben een concentratie die gelijk is aan die van bloed, zodat de mineralen, koolhydraten en 'snelle' sui- kers (vooral dextrose en fructose) uit de drank snel door het lichaam opgenomen kunnen worden. Hypotone sportdrank jes hebben een concentratie die lager is dan die van bloed. Ze bevatten meestal minder koolhydraten, waardoor ze niet zoveel energie leveren als de isotone sportdranken. Hypertone drankjes, de derde soort, zijn rijlc aan suikers en leveren daardoor veel energie. De concentratie van dit type sportdrank is hoger dan die van het bloed. Daardoor wordt de drank minder snel opgenomen door het lichaam en is hij niet zo geschikt voor bij het sporten. Energie- dranken ten slotte, leveren in een klein volume veel koolhydraten. Daardoor worden ze doorgaans wat langzamer in het lichaam opgenomen. Er zijn ook isotone energiedranken, die de maag relatief snel passeren. Dorstlessers voor de sport Bij Albert Heijn zijn de volgende sport- dranken verkrijgbaar: AA Drink (isotoon) Extran Orange (isotoon) Extran Lemon Ice (isotoon) Isostar (isotoon) Dextro energy en Fruitdrank (isotoon) Aquarius Tekst: Monique Lindeboom, fotografie: Leo Potma, styling: Kamer 465 AllerHande 4-2000107

Allerhande | 2000 | | pagina 107