I genetische modificatie opslag, het transport en de bewerking kan enige vermenging plaatsvinden: doordat bijvoorbeeld dezelfde machines worden gebruikt, dezelfde silo's of dezelfde tankers. Daardoor kan niet- genetisch gemodificeerde soja of mais onbedoeld vermengd zijn met genetisch gemodificeerde soorten. Voor dergelijke gevallen is in de etiketteringswet een een procent-regeling ingebouwd: als een fabrikant aantoonbaar gebruik heeft gemaakt van zogenaamde non-ggo-ingre- dienten, hoeft hij de eventueel op die manier in het product terecht gekomen genetisch gemodificeerde ingredienten niet te vermelden zolang ze niet meer dan een procent uitmaken van het betreffende ingredient. Momenteel wordt er van alle kanten aangedrongen op een betere etikette- ringsregeling. Verder wordt van steeds meer ingredienten aantoonbaar of zij al dan niet zijn vervaardigd met gen tech nologic. Alleen al om die reden zal er meer geetiketteerd gaan worden. De etikettering van het AH eigen merk en Euro Shopper Sandra schaik,deconsumentenbond:'Wij pleiten voor etiketten die klare taal spreken' Meer informatie Albert Heijn neemt het standpunt in dat het voor de consument dui- delijk moet zijn of er al dan niet gebruik is gemaakt van ggo's. Albert Heijn vindt de wettelijke regeling, met z'n vele uitzonderin- gen, niet ver genoeg gaan. Albert Heijn is van mening dat alle ingre dienten die aantoonbaar gene tisch gemodificeerd zijn.vermeld horen te worden op het etiket. Bij de etikettering van de producten van het eigen merk en Euro Shopper worden daarom alle ingredienten die aantoonbaar ggo's bevatten vermeld op het eti ket, zonder uitzonderingen. Vorig jaar besloot Albert Heijn opnieuw te inventariseren welke genetisch gemodificeerde ingre dienten in producten van het eigen merk werden gebruikt. Aan alle leveranciers werd gevraagd aan te geven of de producten genetisch gemodificeerde ingre dienten bevatten. Simone Hertzberger, hoofd Kwaliteit en Interne informatie bij Albert Heijn: 'We hebben onze leveranciers dui- delijk verteld dat wij op het etiket zetten dat er ggo's in het voedsel zitten, ook als dat niet wettelijk is verplicht. De gevolgen van dat ini- tiatief overtroffen alle verwachtin- gen:de leveranciers gingen mas- saal over op het gebruik van niet- genetisch gemodificeerde ingre dienten. Het ging om zeer uiteen- lopende producten doorons hele assortiment heen: van banket en zuivel tot salades, snacks en diep- vriesproducten. In plaats van de drie- a vierhonderd producten die we verwachtten te moeten etiket- teren, waren het er uiteindelijk maar zestien.' Bij deze producten, zoals AH Maisbollen en Euro Shopper Maizena, staat duidelijk op de verpakking dat ze genetisch gemodificeerd materiaal bevatten. Als onafhankelijk orgaan behartigt de Consumenten bond de belangen van consu- menten door ze te informe- ren, adviseren en, waar nodig, voor hun rechten op te komen. De Consumentenbond pleit samen met zusterorgani- saties voor een duurzamere manier van voedselproductie. Past genetische modificatie daarin? 'Biotechnologie kan bijdragen aan duurzame pro- ductie. Met veel mitsen en maren,' zegt Sandra Schaik namens de Consumenten bond.'Tot nu toe bieden ggo's geen voordelen voor consu- menten, maar toekomstige voordelen lijken mogelijk. Zoals het ontwikkelen van 'functional foods', gewassen met extra voedingsstoffen, of van verbeterde vetzuren in olieproducerende gewassen. We moeten dus alert blijven op alle ontwikkelingen. Op de eerste plaats staat de veilig- heid voor mens en milieu. Daarnaast is het voor ons essentieel dat de consument de mogelijkheid heeft om al dan niet voor genetisch gemodificeerde producten te kiezen. We dringen aan op voortdurende controle en verder onderzoek, voor bestaande en nieuwe produc ten.' Volgens de voedselenquete die de Consumentenbond vorig jaar hield, is genetische modificatie een 'hot item'. Consumenten blijken zich hier het meeste zorgen over te maken, terwijl er nauwelijks informatie over bestaat. Schaik:'Betere voorlichting staat dus hoog op ons pro- gramma. Fabrikanten zouden stap-voor-stap, door het hele productieproces heen, moeten aantonen waar hun grond- stoffen vandaan komen en wat er mee gebeurt. Vanaf het gebruikte zaad tot het eind- product moeten certificaten en laboratoriummonsters de ggo-vrije garantie waar- borgen.' Voor vragen en schriftelijke informatie over biotechnologie kunt u bellen met de Voedingsteiefoon van het Voedings- centrum: teiefoon (070) 306 8810, op maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 16.00 uur. Ook op de internet-site van het Voedingscentrum is informatie over biotechnologie beschikbaar: www.voedingscentrum.nl. AllerHande 3-2000 97

Allerhande | 2000 | | pagina 97