Van a lie kanten wordt aangedrongen op een betere etiketteringsregeling Wet en etiket Miriam van Gooi,Greenpeace:'De gevolgen van genetische modificatie zijn onvoorspelbaar en onherroepelijk' weinig bekend is over de gevolgen voor mens en milieu. Genetisch gemodifi- ceerde gewassen zouden volgens hen spontaan kunnen kruisen met niet-gene- tisch gemodificeerde planten, waardoor allerlei wilde, oncontroleerbare soorten ontstaan. Ze zien een gevaar in aanplant op grote schaal, omdat schadelijke insec- ten daardoor resistent kunnen worden tegen het gif van transgene gewassen. Dat zou het gebruilt van onkruidbestrij- dingsmiddelen in de hand werken. Ook zijn zij bang voor risico's voor de gezondheid van de mens. Daarbij den- ken zij aan nieuwe allergieen of het sce nario dat de antibiotica-resistentie in genetisch gemodificeerde mats overslaat op ziekteverwekkende bacterien. Als dat gebeurt, wordt het moeilijker om ziek- ten te bestrijden. Genetisch gemodificeerde soja en ma'is komen niet als hele bonen of korrels op het bord, maar altijd in de vorm van soja- en marsbestanddelen. Het overgrote deel van alle mogelijke bewerkte produc- ten bevat ingredienten als sojabloem, sojaolie, sojalecithine, maiszetmeel en maiskiemolie, bijvoorbeeld in margari ne, sauzen, koekjes en deegwaren, maar ook in chocolade, chips, vleesproducten, zoetstoffen en likeuren. Of een product genetisch gemodificeerd materiaal bevat, is niet te zien en niet te proeven. Het is alleen wetenschappelijk te meten in het genetisch materiaal, het DNA. Daarom is het voor fabrikanten sinds 1997 wettelijk verplicht om het gebruik van genetisch gemodificeerde ingredienten op het etiket te vermelden. Alleen een vermelding op het etiket kan de consument duidelijkheid verschaffen. Maar ook het etiket biedt geen zeker- heid over de aard van de gebruikte ingredienten. Er zijn namelijk drie gevallen waarin genetisch gemodificeer de ingredienten niet vermeld hoeven te worden. Ten eerste is bepaald dat alleen ingredienten waarbij het DNA aantoon- baar genetisch is gemodificeerd, geeti- ketteerd hoeven te worden. Het is afhan- kelijk van de verwerking van de ingre dienten in hoeverre het DNA nog aan- toonbaar is. Bij sojaolie en maisolie hangt het van de mate van raffinage af of ze genmateriaal bevatten. Genetisch gemodificeerde sojaolie of maisolie val- len daarom, net als de vetachtige stof sojalecithine, nog steeds buiten de eti- ketteringsplicht. Hetzelfde geldt voor zoetstoffen gemaakt uit maiszetmeel. Ten tweede hoeven stoffen als aroma's en additieven tot nu toe niet op het eti ket vermeld te worden. (Volgende maand verandert de wet in deze.) Ten derde is het in de praktijk niet altijd mogelijk genetisch gemodificeerde ingredienten gescheiden te houden van niet-genetisch gemodificeerde. Tijdens de oogst, de Vanaf het moment dat de eer ste genetisch gemodificeerde soja de Benelux binnenkwam, verklaarde Greenpeace zich daar een overtuigd tegenstan- der van. Sindsdien voert de milieuorganisatie regelmatig actie tegen wat ze 'ongecon- troleerd knip- en plakwerk met levend materiaal' noemt. In 1999 bijvoorbeeld door middel van een grote dag- bladcampagne. Miriam van Gooi, bioloog, vat het stand- punt van Greenpeace samen. 'Greenpeace is fel gekant tegen verspreiding van gene tisch gemanipuleerde gewas sen in het milieu zoals dat op dit moment gebeurt. Deze tak van biotechnologie is zo jong, dat 'harde bewijzen'voor de onschadelijkheid voor mens, dier en milieu eenvoudigweg niet bestaan. Pas als die bestaan kun je iets nieuws als transgene gewassen toelaten. Wetenschap is immers ook: toegeven wat je niet weet. De introductie van genetisch gemanipuleerde gewassen in het milieu leidt onherroepelijk tot genetische vervuiling. Je kunt het veranderde DNA niet binnen een veld of proefveld houden. Planten verspreiden hun stuifmeel, kruisen zich en de nieuwe varieteiten kunnen op termijn de natuurlijke variatie in soorten bedreigen. Daarbij komt nog dat de eigenschappen die nu in soja en mai's worden ingebouwd een bedreiging zijn voor plan- ten en dieren. Als de gifprodu- cerende mai's zich gaat ver spreiden, gaan veel meer insecten dood dan alleen de mai'sboorder, en de kans bestaat bovendien dat schadelijke insecten resistent worden. Bij soja is resistentie tegen onkruidbestrijdings- middelen de reden voor gene tische manipulatie, maar dat houdt het gebruik van die middelen juist in stand. En de afbraakproducten gaan zich ophopen in het milieu. Weike gevolgen ggo's hebben voor onze gezondheid is nog onduidelijk. Maar het is bij voorbeeld denkbaar dat een gen voor antibioticaresisisten- tie overgedragen wordt op ziekteverwekkende bacterien. Vanzelfsprekend wil Greenpeace strikte scheiding van wel en niet genetisch gemodificeerde voedselstro- men, en een uitbreiding van biologische landbouw.' 96 AllerHande 3-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 96