ziekten of bestrijdingsmiddelen. Sinds 1996 staat de Europese overheid toe dat op deze manier soja wordt gemodifi- ceerd. en in 1997 volgde toestemming voor mais. Door toevoeging van een erfe- lijke eigenschap zijn de sojaplanten bestand tegen het onkruidbestrijdings- middel Roundup®. Dit middel doodt vrij- wel alle onkruid, terwijl de genetisch gemodiflceerde soja onaangetast blijft. In genetisch gemodiflceerde mats is een eigenschap van een bacterie ingebouwd, waardoor de maisplant een gif (Bt-toxi- ne) produceert tegen de schadehjke maisboorder, een rups die de maissten- gel aantast. Dit gif staat bekend als een minder milieubelastend bestrijdings- middel, dat ook in de biologische land- bouw wordt gebruikt. Aan bepaalde ma'israssen zijn nog genen uit bacterien toegevoegd. Een zo'n gen maakt de mais bestand tegen een onkruidbestrijdings- middel, een ander tegen het antibioti- cum ampicilline. Genetisch gemodifl ceerde soja en mais komen voornamelijk uit de Verenigde Staten. VOOR- EN NADELEN Genetische modificatie biedt op dit moment vooral voordelen voor boeren en producenten. Productiemethoden worden efficienter en makkelijker. Verder zou genetische modificatie de kans dat oogsten mislukken, kunnen verkleinen. Voor de toekomst verwach- ten voorstanders van genetische modifi catie ook grootschalige voordelen voor de consument. Ze denken dat de effi- ciente productie prijsverlagingen tot gevolg kan hebben. Ook gaan ze ervan uit dat door de onbegrensde mogelijkhe- den van de techniek gewassen voedza- mer en gezonder worden gemaakt, waar door ze bijvoorbeeld hogere gehalten vitamines of andere voedingsstoffen bevatten. Genetische modificatie zou volgens hen ook de oplossing kunnen zijn voor het wereldvoedselprobleem en voor milieuproblemen. Zelfs in arme, onvruchtbare streken kunnen de oog sten overvloedig worden, en het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen kan op den duur aanzienlijk afnemen. Tegenstanders voeren daarentegen aan dat de wetenschap rond de nieuwe, genetisch gemodiflceerde gewassen nog in de ldnderschoenen staat en dat er te simone Hertzberger, Albert Heijn: ledereen hceft het recht op keuzes tische modificatie? en milieu. Daarbij geldt het voorzorgprincipe: alles is ver- boden tenzij het honderd pro- cent goedgekeurd is. Alle pro- ducten in het assortiment van Albert Heijn voldoen aan de door de overheid gestelde kwaliteits- en veiligheidseisen.' Wat betreft de keuzevrijheid van de klant zegt ze:'Albert Heijn wil klanten keuzes bie- den, en dat kan alleen op basis van goede, duidelijke informatie. Eten is namelijk niet alleen een kwestie van kille feiten en cijfers, maar juist iets emotioneels. Wat voor de een vol komen accep- tabel is, roept bij de ander bezwaren op. ledereen moet dus de mogelijkheid hebben om te kiezen, en we streven ernaar dat op allerlei manie- ren te bewerkstelligen.Ten eerste door duidelijke etiket- tering. Onze eigen merkpro- ducten zijn al geinventari- seerd en bieden klanten meer duidelijkheid dan wettelijk verplicht is. Ten tweede door het aanbieden van een zo breed mogelijk assortiment; naast een ggo-artikel moet er een non-ggo alternatief zijn. Het assortiment biologische producten van Albert Heijn zal sterk uitbreiden. Biologische landbouw sluit ggo's immers voor 99 procent uit.' Nadenkend: 'Voor alles willen we eerlijke informatie geven. We zouden die zestien of zeventien eigen-merk en Euro Shopper-producten met aan- toonbare ggo's van de schap- pen kunnen halen en beweren dat ons assortiment vrij is van genetisch gemodiflceerde ingredienten. Maar dat is de klanten om de tuin leiden. Er zijn immers nog steeds veel ingredienten waarbij niet gemeten kan worden of er genetische modificatie bij toegepast is. Daarom dringen we aan op betere meettech- nieken en gescheiden voedsel- stromen.' 'Ik zou het liefst zien dat genetische modificatie directe voordelen voor onze klanten had,' zegt Simone Hertzberger, hoofd van Albert Heijns afde- ling voor Kwaliteit en Interne Informatie.'Voorlopig is dat nog toekomstmuziek. Wat ons het meest bezighoudt, is de blijvende veiligheid van ons voedsel, en de vrijheid van elke klant om keuzes te maken. Uiteraard ligt de ver- antwoordelijkheid voor alles wat in Nederland op de markt komt, bij de Europese en Nederlandse overheden. Voor een product op de schappen komt, is het uitgebreid onder- zocht op veiligheid voor mens AllerHande 3-2000 95

Allerhande | 2000 | | pagina 95