Wat het is, hoe het wordt gebruikt en wat de voor- en nadelen zijn Meningen over genetische modificatie Misschien hebt u weleens gelezen op een etiket van een levensmiddel dat het is geproduceerd met 'genetisch gemodificeerde soja' of'genetisch gemodificeerde mai's'. Inmiddels wordt er volop gediscussieerd over genetische modificatie. Maar waar gaat het nou precies om? Genetische modificatie of genetische manipulate wordt ook wel 'gentechno- logie' genoemd. Een term die twee begrippen koppelt: genen en modeme biotechnologie. Levende organismen als planten, dieren en bacterien bestaan uit cellen. In iedere eel zijn erfelijke eigen- schappen opgeslagen in de genen (het DNA). Het DNA van een soort organisme bevat dus de specifieke eigenschappen die lcenmerkend zijn voor die soort: elke soort heeft een unieke DNA-structuur. Veranderingen in de genenstructuur, en dus in de erfelijke eigenschappen, zijn niets nieuws. In de natuur gebeurt dat voortdurend, door kruisingen van ver- wante rassen. Zo kruisen kwelcers bewust bepaalde plantenrassen om bij- voorbeeld sterlcere, smakelijkere of pro- ductievere planten te krijgen. Genetische modificatie doet hetzelfde, met dit verschil dat de natuurlijke beperkingen van soort of ras geen rol spelen. Met moderne biotechnologie kunnen erfelijke eigenschappen van een organisme naar ieder ander organisme worden overgebracht, ongeacht ras of soort. Zo kunnen aan rode lcool genen van bloemen, bacterien of bijen worden toegevoegd. Soja en mais Genetisch gemodificeerde organismen worden kortweg aangeduid als ggo's of transgene organismen. In ggo's zijn erfe lijke eigenschappen met behulp van bio technologie gewijzigd door stukjes van het genetisch materiaal te verwijderen, te vervangen of toe te voegen. Zo kun nen gewassen bijvoorbeeld bestand gemaakt worden tegen insectenplagen, AliceMathijssen.stichtingMerkartikei:'Voor derdewereldlanden kunnen ggo-gewassen van levensbelang zijn' Hoe zit dat nou met genet Tekst: Rianne Buis Fotografie: Rick Vlaanderen De Stichting Merkartikel (SMA) vertegenwoordigt in Nederland 130 A-merkfabri- kanten die samen ruim 1200 A-merken produceren. A-mer- ken zijn bekende merken van dagetijkse consumptie- en gebruiksartikelen. De SMA streeft naar een optimale samenwerking tussen handel en industrie. Daarbij staat het aanbieden van bekende en vernieuwende producten tegen een aantrekkelijke prijs- kwaliteitsverhouding centraal. Alice Mathijssen, projectma- nager Voeding en Communi- catie bij SMA:'In principe staan wij positief tegenover moderne biotechnologie, want daarmee kunnen belangrijke eigenschappen van gewassen effectiever, gevarieerder en sneller aange- past worden dan met traditio- nele veredeiingstechnieken. Zo kan biotechnologie verbe- teringen opleveren op allerlei vlakken: gezondere producten, hogere oogstopbrengsten, betere houdbaarheid en een schoner milieu bijvoorbeeld. Daarbij moet je niet alleen kij- ken naar wat er in eigen land gebeurt; het is een zaak die de hele wereld aangaat. Mischien zijn ggo-gewassen die zijn aangepast aan onvruchtbare streken niet direct interessant voor Nederland, maar voor derdewereldlanden zijn ze van levensbelang. Dat de veilig- heid voor mens, dier en milieu op geen enkele manier in gevaar mag komen, spreekt vanzelf. Op dat punt is de vei- ligheid van genetisch gemodi ficeerde ingredienten dan ook gewaarborgd door de over- heid.Verder is het belangrijk dat consumenten een afge- wogen keuze kunnen maken. Uiteindelijk is het de consu- ment die bepaalt of producten van moderne biotechnologie de toekomst hebben. Naast een goede etiketteringswet- geving zien we graag een samenwerking in groot ver- band om consumenten duide- lijke en eenduidige voorlich- ting te verschaffen. Handel, overheid, industrie, onafhan- kelijke wetenschappers en consumenten-en voorlich- tingsorganisaties hebben daar allemaal een taak in.' 94 AllerHande 3-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 94