'Het Maltese voedsel mis ik het meest' Michelle Gauci werd in 1970 geboren in Melbourne. Haar ouders komen van Malta. Michelle studeerde grafisch ontwerpen. Door haar bewondering voor de Nederlandse ontwerpers en de liefde voor een Hollandse jongen, die ze in Griekenland ontmoette, kwam ze anderhalf jaar geleden in Nederland terecht. 'Vegimite, dat is iets wat je op brood smeert. Het is een groente/gistextract. Zoiets als Marmite. Je kunt er 00k bouillon van maken. Ik mis het heel erg. Mijn moeder stuurt het zo nu en dan op. Behalve vegimite mis ik 'dam per', dat is heel Australisch. Het is brood dat gebaklcen wordt onder de grond. Als je gaat kamperen buiten. Het is heel traditioneel. Je leert het op school al. Het deeg wordt verpakt in folie. Dan graaf je het in en erboven stoolcje een houtskoolvuur. Door de hitte daarvan wordt het gebakken.' na de zwemles. Dat komt uit de Australische fish-and-chips-traditie, die van oorsprong weer Engels is. Bij ons eet iedereen op vrijdagavond warme fish-and-chips. Op die gewoonte is heel handig ingespeeld.' 'In veel restaurants in Melbourne en Sydney staat kangoeroevlees op het menu, maar daar zijn de mensen inmiddels wel aan gewend. Je hebt 00k lcangoeroe-pizza, dat klinlct wel erg raar en dat is misschien meer iets voor toeristen. Ik moest zelf erg lachen toen ik dat voor de eerste keer zag staan. Dan heb je nog de emu, een vogel net zo groot als een struisvogel. Van het vlees maken ze hamburgers.' 'Orndat ik voomamelijk grootgebracht ben met de Maltese keuken, houd ik daar het meest van. Van stoofpot van konijn, en de manier waarop mijn moeder Australische vis klaarmaakt, zoals red snapper met citroensap. Daarover een 'caponata', dat is een saus met tomaat, aubergine, paprika en lcappertjes. Het Maltese voedsel mis ik't meest. Daarom heb ik mijn moeder gevraagd een Maltees kookboelc op te sturen.' 'Speculaas. En kerstbrood. Ik probeer altijd het gedeelte te krijgen waar zoveel mogelijk suilcer op zit. Oolc banlcetstaaf, dat vind ik onge- looflijlc. Ik prefereer de zoetigheid hier boven het echte fijnproevers- voedsel. Ik ben niet zo'n vleeseter, dus 00k niet zo gek op worst en dergelijlce. Hutspot is lekker, maar er hoeft voor mij geen vlees bij.' 'Vegimite natuurlijk. En Samboy-chips. Die zijn heel kronkelig van vorm en smaken naar niets anders dan zout en azijn. Als kind at je ze grenzeloos lekker AllerHande 3-2000 89 Wat komt het eerst in je op wanneer je aan Australisch eten denkt? Als je mensen vertelt over Australisch eten, wat vinden ze dan vreemd? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus Wat is je meest favoriete Australische gerecht? Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Wat hebben ze hier niet wat je in Australie wel hebt?

Allerhande | 2000 | | pagina 89