de smaak van het seizoen EN VERDER VOLOP VERKRIJGBAAR Radijsjes zijnhethelejaar verkrijgbaar, maar de lente is de tijd voor radijs van eigen bodem. De pittige smaak en de vrolijke kleur doen het goed in allerhande salades. En kent u radijs als borrelhapje? In hun geheel, met het kroontje er nog aan, en dan even dippen in (zee)zout. Heerlijk met vishapjes en 'n glaasje koude jenever. Hoiiandse komkommers. Op de volgende bladzijde: koken met raapstelen. Koolrabi is geen knol, maar de verdikte Stengel van een koolplant. De buitenkant is bleekgroen of violet, van binnen is koolrabi wit. De smaak is pittig en doet aan bloemkool denken. Cebruik: in salades (fijngesneden of geraspt), koken of stoven (in blokjes), of vullen. Heerlijk met een ham-kaas- vulling of een pittige gehaktvulling. zonodig de worteltjes af en was de groente in ruim water. Laat ze daar- na uitlekken. Raapstelen laten tijdens het koken veel vocht los en slinken. Breng ze aan de kook met aanhangend water en kook ze vijf a zeven minu- ten. Bestrooi ze daama pas met zout. Raapstelen bevatten, net als andere bladgroenten, nitraat. Daarom is het beter ze niet vaker dan twee keer per week te eten. Bewaar de groente hooguit twee dagen in de koelkast, en gooi restjes en kookwater weg. Reken voor koken of sto- ven 400 a 500 gram raap stelen per persoon, 75 a 100 gram voor salades en iets meer voor een stamp- pot rauwe raapsteeltjes. Vanaf maart begint de aanvoer van Ze horen tot de populairste salade- groenten in ons land. Overigens kunt u ze ook zachtjes stoven, bijvoorbeeld in een oosterse (zoetzure) saus, of in roomsaus met dille. Bewaar komkom mers koel, maar liever niet in de koel kast. Ze zijn gevoelig voor te lage temperaturen. Tekst: Rianne Buis Fotografie: Pieter Ouddeken AllerHande 3-2000 7

Allerhande | 2000 | | pagina 7