'Dat boerenvoedsel, dat is het lekkerste dat er is' Humkessoep, kruudmoos en riefpannekoke. Gerrie Marsman kookt in de plattelandstraditie van de streek. Worsten maken? Kan ze ook zelf. Net zoals kantklossen en zandtapijt strooien. Alsof de tijd in Erve Brooks al jaren stilstaat. Een kijkje in een Achterhoekse kokken. Productie: Taverne Agency Tekst: Cor Hospes Fotografie: Mirjam Bleeker Styling: Jet Krings Binnen ruikt het heerlijk. 'Humkessoep,' zegt Gerrie Marsman. 'Die noemen ze hier ook wel slevensoep of brokkebonen- soep. De pan staat al een flink tiedje op het vuur. Moet je geen bord?' Zo'n aan- bod sla je niet af. Want een soep van snijbonen, nee, die krijg je niet elke dag. Erin zitten ook aardappels, ribbetjes, rookspek en verse worst, en het smaakt heerlijk. Gerrie knikt tevreden. 'Ik heb de snij bonen al geplukt in de zomer, waama ik ze in weckpotten met pekelwater zet. Snijbonen in maart, ik weet niet beter. Kreeg ik vroeger thuus ook al. Vooral lekker als stamppot, potdeurmekare. Daar heb ik nog wel een recept van.' Ze staat op van tafel en komt terug met een dik boek vol Achterhoekse gerechten. Daarin ook ouderwetse dingen als hang- op, hutspot, beschuitpap, rijst met kren- ten en kruudmoos. Stevige kost dat laat- ste, op basis van gort, kamemelk en doorregen spek, en alleen bekend in de Achterhoek, aldus Gerrie. 'Dat boerenvoedsel, dat is het lekkerste dat er is. Als ik wortels uit de tuin trek, even een paar schoonvegen langs de spielcerbokse (spijkerbroek) en direct opeten, lekker. Vers uit de grond.' Eten? Daarover moet je niet moeilijk doen, vindt zij. 'je moet eten, anders ga je dood. Vitamines, mineralen, eiwitten: je hebt het nodig. En al die energie zit niet in die diepvries- en magnetrondingen. Vers, daar gaat het om. Zie je die oude koppen op onze familie- foto's. We wonen al eeuwenlang op deze boerderij. Groenten, kruiden, aardap pels, vlees en zuivel: alles wat we eten, komt van het eigen land. Als mijn voor- ouders alleen van potjes, palcjes en blilc- jes hadden geleefd, dan had Erve Brooks niet meer bestaan.' 68 AllerHande 3-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 68