Wijn en vlees uit Argentinie Argentinie: land van lege pampa's en drukbevolkte steden. Van eindeloze vlakten en majestueuze bergen. Van de melancholieke tango en de vrolijke milonga. Van voetbal en theater. Van rijkdom en armoede. Van Evita en Maradonna. Van druiven en koeien. En van voile wijnen en malse steaks, die als duo optimaal tot hun recht komen. Ideaal wijngebied Het langgerelcte Argentinie aan de oost- kant van Zuid-Amerika, is een relatief jong land. Krap vijfhonderd jaar geleden voer Juan Diaz de Solis de rivier La Plata op. Dat jaar, 1514, wordt gezien als het begin van de Spaanse overheersing die eeuwen zou duren. Na de opstand in 1810 lcomt Argentinie als land pas offi- cieel in de boeken voor. Het waren niet alleen Spanjaarden die hier een nieuw thuisland vonden. Ook Britten, Duitsers, Nederlanders, Scandinaviers en, in gro- ten getale, Italianen voelden zich aange- trokken tot dit weidse land. Hier worden ruimte, een verrukkelijk klimaat en zui- delijke passie gecombineerd met de stijl en cultuur van het westen. Wie voor het eerst in Argentinie komt, is verbaasd over het straatbeeld. Door de schone straten, tussen de statige panden en in de bloemrijke parken flaneren goed geklede Argentijnen. De invloed van de Italiaanse immigranten is overal te zien en te voelen. De steden bruisen van leven. In de cafes, restaurants en op ter- rassen genieten de mensen zichtbaar van al het goede dat hun land te bieden heeft: temperamentvolle muziek, pittige hapjes en voile wijnen. Het dunbevollcte platteland met hier en daar een stijlvol landgoed, 'estancia', biedt rust. Het waren vooral welgestelde Euro- peanen die veel betekend hebben voor de Argentijnse economie. Al sinds het begin van deze eeuw floreert hier de veeteelt. De ontwikkeling van de wijn- bouw heeft na de politieke ommekeer in 1989 een enorme vlucht genomen. Toonaangevende wijnhuizen uit Spanje en Frankrijk hadden de duizelingwek- kende mogelijkheden van Zuid-Amerika in het begin van de jaren tachtig ont- dekt. Chili bood namelijk al eerder gele- genheid te experimenteren en de resul- taten bleken goed tot uitstekend. Door de politieke omstandigheden konden de AllerHande 3-2000 49

Allerhande | 2000 | | pagina 49