Herman:'Je kunt oude kaas zo lekker primitief eten: brood-kaas-hap, heerlijk.' M Hoe ouder de kaas, des te sterker en kruidiger de smaak. Een oude kaas ligt soms wel twaalf maanden te rijpen (een jonge kaas hooguit vier tot acht weken). Oude kaas is voor liefhebbers van ste- vige, pure smaken. De zes Albert Heijn- klanten die deelnemen aan de proeverij voldoen volledig aan dat profiel: jonge kaas is voor de meesten 'gewoon' broodbeleg, oude kaas is synoniem met echte smaak, luxe, verwennerij en gezelligheid. Jong geleerd, oud gedaan? Rene kreeg als kind al oude kaas op brood en heeft daar een duidelijke voor- keur aan overgehouden: 'De kaas moet droog zijn, en als het kan een beetje bij- ten op de tong. Zo'n kleffe Edammer niet zover, maar ik heb er zelf 00k 30 jaar over gedaan.' Henk houdt niet van kaas waar zoutkristalletjes in te zien zijn, maar kiest wel voor oud: 'Jong is maag- vulling. Geef mij maar een lekker pittig en smeuig stukje kaas. Bijvoorbeeld op de camping bij de borrel.' Volgens Herman eet je oude kaas veel bewuster dan jonge kaas: 'Met wat tomaat erbij, dat geeft me een luxe gevoel.' Smaakbeleving De (na)smaak is een belangrijk lceuze- element bij oude kaas. Wie oude kaas eet, beleeft de smaak intens, vindt Miijam: 'Soms blijft de smaak wel tien minuten in je mond hangen.' Dat is Herman net even te veel: 'Daarom eet ik 00k liever oude kaas in plakjes dan in vind ik niks.' Maar Renes opvoeding is niet helemaal maatgevend: kinderen vinden meestal jonge kaas lekkerder vanwege de romige smaak. Naarmate ze ouder worden, komen andere kazen - waaronder de oude - in beeld. Doordat Esther Franse kaas is gaan proeven, vindt ze sinds een jaar of drie 00k Hollandse oude kaas lekker. Maud heeft zich niet bekeerd tot een soort: ze doet het liefste jonge kaas op brood, maar verwent zichzelf graag's avonds met een glaasje wijn en blokjes kaas met smaak, zoals ze oude kaas noemt. Ook Miijam is pas sinds een jaar of vijf ver- knocht aan oude kaas: 'Mijn gezin is nog blokjes. Dat smaakt echt anders.' Mirjam is voor blokjes, maar met mate: 'Chips kun je achter ellcaar eten, maar van oude kaas moet je niet te veel eten.' Merkvast zijn de meeste deelnemers aan de proeverij niet. Goed kijken hoe de kaas eruit ziet, en als het even kan eerst proeven in de winkei. Dan vind je van- zelf de leklcerste. Over de gewenste struc tuur lopen de meningen uiteen. Esther: 'Geen brokken, ik wil de kaasschaaf kun- nen gebruiken.' Herman: 'Nee juist niet, hij moet helemaal uit elkaar vallen.' Rene: 'Nou, ik wil wel een beetje kunnen snijden. Maar op brood mag de kaas uit elkaar vallen.' 'Oh, wax is dit lekker!' De enorme kazen komen op tafel (Bob Cramwinckel: 'De eerste proeverij waar ik spierpijn van krijg'). Er wordt gevoeld, geduwd en geroken; kristalle- tjes.de geur, tranen op de kaas (vocht- druppeltjes), alles komt aan bod. De proevers zijn drie kwartier bezig om alle kazen goed te beoordelen: de geur, zoet, zout of bitter, de brokkeligheid, de hoe- veelheid kristallen, de pittigheid, de voile of juist fijne smaak, de smeuig- heid, het mondgevoel. De gretigheid is groot: er gaan flink wat blokjes en plakjes op de bordjes. Het is stil tijdens het proeven, maar af en toe moet het er toch uit: 'Oh, wat is dit lekker!' roept Rene. En Esther: 'Ik wil ze allemaal wel een 9 geven.' Toch worden er veel onderlinge verschil- len geconstateerd. Esther over de boeren kaas van Albert Heijn: 'Dit is echt heel erg kaas.' Henk ldest voor de Goudse van Albert Heijn, vreemd genoeg omdat hij juist in die kaas een boerensmaak ont- dekt: 'Een prachtig boerderij-aroma.' Bij Herman scoort ook de Maaslander hoog: 'Een heerlijke smaak en een mooie structuur.' Rene en Maud zijn erg te spreken over de Old Amsterdam. Rene: 'Precies de goede verhouding in smaak- elementen.' Ook de Prima Donna valt bij beiden in de smaak. Maud: 'Ook erg lekker hoor, smaakvol en smeuig.' Alle kazen halen hoge cijfers. Na afloop van de proeverij zijn er flinke stukken kaas over. 'Wie wil er een stuk mee naar huis?' vraagt Bob argeloos. 'Ik!' roepen de zes in koor. Het bleef nog lang onrus- tig in de mond... Albert Heijn Boerenkaas 48+ Een echte pittige oude kaas, met de rijpste smaak. Brokkelig van structuur, met zout- kristallen. Old Amsterdam 48+ Een voile en rijpe smaak. lets brokkelig met een enkel zout- kristalletje. Mooie, zwarte korst. Albert Heijn Goudse kaas 48+ Smeu'fge kaas met een milde, maar toch ook pittige smaak. Geen zoutkris- tallen, valt niet uit elkaar bij't snijden. 42 AllerHande 3-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 42