3 Deeg voor taarten rol ik altijd uittussen tweestukken plasticfolie' Mijn favoriete keukenge- reedschap is een Japanse mandoline, een soort schaafplank. Vlijmscherp, dus je moet oppassen bij het snijden, maar een geweldig apparaat wan- neer je op een modeme manier wilt koken. Het snijdt groenten, fruit en kaas moeiteloos in gelijk- matige, dunne plakjes en reepjes, ideaal om kort te koken, rauw te laten of te frituren. Repen courgette kun je als lasagne gebrui- ken, repen komkommer worden frisse wraps en plakjes knolselderij en pastinaak ffituur je tot dunne chips. Je kunt er ook Parmezaanse kaas- krullen mee maken voor over pasta of risotto. Mangosalade met pinda- koriandersaus en appel- chips (zie recept op blad- zijde 115) is een van mijn lievelingsgerechten. Het bevat veel ingredien- ten, maar is makkelijk te maken. Voor vlees dat snel gebak- ken moet worden (bief- stuk, ldpfilet, lamsvlees) heb ik een true. Ik bak het niet op het laatste moment, maar een lcwar- tier van tevoren, zonder zout of kruiden en nog niet gaar. Daama laat ik het zo'n vijftien minuten nagaren in een lauwe oven (ca. 100 °C) met zout, kruiden en bijvoor- beeld lekkere olijfolie. Het vlees krijgt dan veel meer smaak en blijft heerlijk mals. Ik meng restjes fijngehak- te verse kruiden door zachte boter. Daar maak ik een dun worstje van en verpakt in plasticfolie vries ik het in. Kort voor het opdienen van vlees, kip of vis snijd je een plakje van de bevroren 'worst' en dat laat je smel- ten op je vlees of vis. Heerlijk! De mogelijkhe- den zijn eindeloos. Een mengsel van dragon, citroenmelisse en peterse- lie is lekker bij vis, korian- der met munt en een theelepel kerriepoeder bij lcipgerechten en Proven<;aalse kruiden met knoflook doen het goed over gebakken aardappels. Om kleuren en smaken van bijvoorbeeld bieten, rode lcool, knoflook, gem- ber of rode peper makke- lijker van je handen af te spoelen, kan het helpen je handen van tevoren licht in te vetten met wat (olijfjolie. Het werkt trou- wens ook om gistdeeg, dat vaak vochtig of kleve- rig is, beter hanteerbaar te maken. Deeg voor zoete of hartige taarten rol ik altijd uit tussen twee stukken plas ticfolie. Je houdt je han den en je werkblad schoon, het deeg wordt mooi glad en je kunt het heel makkelijk optillen. Je kunt een van de stukken folie laten zitten om het deeg in de vorm te leggen. Het is ook makkelijk als je het deeg niet meteen wilt gebruiken. Uitgerold en wel tussen het folie kan het zo in de koelkast of de vriezer. keukengeheimen Lievelings- gereedschap Favoriet gerecht Keukentechniek Bart Stuart werkt als fotokok voor onder andere AllerHande, Elle Eten, Sante en Tip Culinair. Veel gerechten die u in AllerHande ziet, zijn door hem bereid. Omdat hij voortdurend zoekt naar bijzondere ingredienten en keukentech- nieken, houdt hij contact met het bekende Amsterdamse restaurant waar hij voorheen als kok werkte. Kruidenworstje Olie tegen kleur en geur Deeg tussen folie Fotografie: Carlfried Verwaayen, kok: Bart Stuart AllerHande 3-2000 33

Allerhande | 2000 | | pagina 33