Overal hangt de geur van versgesneden groente voorgesneden groente selderij Gerda Schmidt en krattenwasser Mohamed Bah. Overal hangt de hongerig makende geur van versgesneden groenten. Alle tech- niek is om hygienische redenen wegge- werkt; boven de fabriek bevindt zich een futuristische wereld van kabels en bui- zen. In de hal worden de lege kratten via een ingenieus railsysteem langs de pla fonds af- en aangevoerd. Er wordt gewerkt volgens strenge hygie nische normen: iedereen draagt elke dag een schone jas, en gaat de fabriek bin- nen via een desinfectiebad. Negen gra- den is het in de hal, en onder de blauwe jassen dragen de werkers winterkleding. Het productieproces is een koud proces - alle groenten worden in ijswater gewassen. En om de kwaliteit te bewa- ken, doen de mensen van het laboratori- um doorlopend houdbaarheidsproeven, controleren verpakkingsmethoden en verrichten microbiologisch onderzoelc. Elke groente heeft zijn eigen 'lijn': een indrukwekkende, door VEZET ontwikkel- de machine die sorteert, snijdt, wast, doucht en centrifugeert. Daarnaast heb- ben de verschillende machines zo hun eigen vaardigheden: de preimachine snijdt lcop en kont van de preien af, waama ze via de lopende band naar het volgende snijstation worden getranspor- teerd. Bij de peenlijn wordt geschrapt - al zijn het mensenhanden die de wortels ontdoen van de laatste pitjes - en de bloemkoolmachine hapt de stronk eruit en verdeelt de rest in keurige roosjes. Spectaculair zijn ook de prestaties van de boerenkoolmachine: eerst snijdt hij de koolbladeren met steel en al in kleine stukjes, dan worden de steeltjes geschei- den van het blad. Het blad gaat door naar bad en douche. Vlijmscherpe mes- sen zijn onontbeerlijk in dit proces, daarom zijn voor het slijpen van het messenbestand twee medewerkers dag en nacht in touw. Aan het eind van een 'lijn' worden automatisch de kratten Extra fijn De panklare groente die VEZET voor Albert Heijn maakt, is extra fijn gesneden. Dat geeft de groente meer smaak en maakt hem makkelijker te bereiden. Extra kwaliteit dus! gevuld en langs een 'keurbeun' gevoerd. Dat is een soort platform, vanwaar het resultaat gecontroleerd wordt. Zijn alle groenten gesneden, drie maal gewassen en gecentrifugeerd, dan schei- den zich de wegen. Enlcelvoudige pro- ducten als andijvie, bloemkool en boe- renkool gaan direct naar de verpak- kingshal, groenten voor de mixen wor den eerst apart gewogen en vermengd. Afhankelijk van de hoeveelheid groen ten en of deze enkelvoudig of in een gemengd pakket wordt verwerlct, gaat er twee a acht uur voorbij tussen aankomst in de fabriek en vervoer naar de Albert Heijn-winkels. In de verpakkingshal gebeurt het wegen. De weegmachine laat afgepaste hapjes precies op het juiste moment los. Voorzien van prijs en etiket zijn de zak- jes klaar voor vervoer naar de AH-win- kels, dankzij een unieke bundeling van automatisering en mensenwerk. ,-tfr Groenten voor de mixen worden vermengd AllerHande 3-2000 29

Allerhande | 2000 | | pagina 29