Vandaag wordt een 'soepdag' zoenen nareist op de wereldbol. Als voor- beeld noemt Faassen de sperziebonen- trek. 'Van Nederland gaan we naar Frankrijk, dan zakken we af naar Spanje, vandaar naar Egypte, en uiteindelijk naar Senegal, Marokko en Ethiopie. In het voorjaar hebben we weer boontjes van eigen bodem. We halen de groente altijd daar vandaan waar de kwaliteit op dat moment het beste is.' Albert Heijn en VEZET hebben overal contracten met boeren en cooperaties, en alle producten worden op dezelfde gecontroleerde manier en uit hetzelfde zaad geteeld als in Nederland. De prijs- verschillen per seizoen hebben te maken met de lange reis die de groenten maken om bij VEZET gesneden, gewas- sen en verpakt te worden. VlJFTIEN VRACHTWAGENS Om de versheid te garanderen worden alle groenten zo kort mogelijk voor de verwerking aangeleverd. Bovendien wordt de kwaliteit in elke fase van het productieproces uitgebreid gecontro- leerd. Koeling is een sleutelwoord in dit bedrijf. Zodra de verse groenten binnen- komen, worden ze in de koelcel bij twee graden opgeslagen, het snijden en was- sen gebeurt bij zo laag mogelijke tempe- raturen en tot slot worden de gesneden, verpakte groenten in de koelcel opgesla gen tot ze per gekoelde vrachtwagen naar hun eindbestemming gaan. Elke dag rijden zo'n vijftien grote vrachtwa- gens het erf af, boordevol zalcjes, bakjes en schaaltjes groenten. Daarvoor is dage- lijks ruim honderdduizend kilo groente nodig. Het jaar rond verkrijgbaar of niet, sei- zoenen spelen nog steeds een rol in de groentekeus. De winter van '97/'98 staat Theo Faassen nog in het geheugen gegrift. 'Op 14 december was het gaan vriezen en voor begin januari hadden we een koolactie gepland. De tweede week van januari hadden we een Elfstedentocht, en voor het eerst kon- den we niet aan de vraag van Albert Heijn voldoen.' Bij VEZET wordt zeven dagen per week, dag en nacht gewerkt. Alleen daardoor is het mogelijk dat alles wat vandaag gemaakt wordt, morgen in de winkels ligt. Nog voordat alle bestellingen van AH binnen zijn, begint VEZET met de productie. 'Vandaag is het dinsdag, en we weten nog van niks,' legt Faassen uit. 'Maar we moeten de bestellingen voor zijn.' Dus wordt er via de computer per artikel bekeken wat er de laatste vier weken van is verkocht op dinsdag. Op basis daarvan wordt de productie gepland. Op de afdeling Planning leest Use Goudsblom de computergegevens, houdt het weer in de gaten en weet: van daag wordt een 'soepdag'. 'Wat we nu maken, gaat in de loop van de middag en avond naar de distributiecentra,' ver- telt Faassen. Een koud proces Kloppend hart van VEZET is de fabrieks- hal. Een brandschone hal, zo groot als een oversized voetbalveld, nevelig van waterdamp. Overal roestvrijstalen, glad- de wanden, machines die met veel geraas en geratel hun werk doen, en daartussen het personeel in korenbloem- blauwe werkjassen en dito petten, onder wie opgooier uienlijn Rayan Khan, bonenpunter Use Stam, uitlezer bleek- AllerHande 3-2000 27

Allerhande | 2000 | | pagina 27