U t t/2L* ecen 0 o p Cabaretier Bavo Galama (onder meer bekend van het tv-programma 'Ook dat nog') is vader van drie kinderen. Zij hebben wel eens geen trek in het eten dat op tafel komt, maar Bavo vertelt dan een zelfverzonnen sprookje over het gerecht en tien tegen een dat de maaltijd er vervolgens met smaak ingaat! Hoog boven de wolken zweeft een prach- tig kasteel. Het is de feeenschool. Binnen krijgen feetjes les in het zwaaien met hun toverstafjes, sierlijk door een kamer zweven en nog veel meer. Vroeger kon- den alleen meisjes naar de feeenschool, maar nu zijn ze gelukkig minder streng en mogen ook jongetjes fee worden. Als de jongens en meisjes de hele week goed hun best hebben gedaan, krijgen ze van de baas van de feeenschool, de oude tovenaar Feederik, een glaasje tover- drank. De toverdrank zorgt ervoor dat de feetjes later genoeg toverkracht hebben verzameld om hun leven lang te kunnen toveren. Daarom moeten de leerlingfeet- jes iedere week een glaasje toverdrank drinken. Feederik maakt de toverdrank door geheimzinnige flesjes leeg te schud- den in een pan. En daama zet hij die bui- ten op het dak. Als het een keer geblik- semd en geonweerd heeft, krijgt het drankje heuse toverkracht. Van alle leerhngen op de feeenschool was Eliza wel de allerbeste. Ze kon het sierlijkst vliegen en zich het snelst onzichtbaar maken. Eliza kende al heel veel toverspreuken uit haar hoofd en omdat ze zo haar best deed kreeg ze aan het einde van iedere week als beloning een glaasje overheerlijke toverdrank. Maar op een dag riep de tovenaar Feederik alle feetjes bij elkaar, en ook de grote feeen die op de school les gaven. 'Luister,' sprak hij emstig, 'ik heb een grote pan toverdrank, maar het heeft al heel lang niet geonweerd. En als de toverdrank geen bliksem heeft gezien, dan werkt het niet.' 'Maar beste Feederik,' zei Riek, een grote fee die de jonge feetjes lesgaf, 'kun je dan niet als de bliksem wat onweer toveren?' 'Nee,' zei de oude tovenaar bedroefd, 'ik kan alles toveren behalve bliksem.' 'Maar hoe moet het nu verder,' vroeg Riek bezorgd, 'er is al een emstig feeen- tekort in de mensenwereld beneden, en al deze jongens en meisjes willen dol- graag een echte fee worden.' De tovenaar Feederik rechtte zijn rug en zei: 'spinazie!' Als er geen bliksem is, dan moeten de jonge feetjes voor het drinken van de toverdrank eerst een bordje spina zie eten. Dan behoudt mijn drankje toch zijn toverkracht!' En alle jongens en meisjes juichten. 'Ja lekker! Spinazie!' Maar een klein feetje bleef stilletjes zit- ten. Het was Eliza. Aan het einde van de week kreeg ieder- een een bordje spinazie en een glaasje toverdrank. Alle kleine feetjes smulden, behalve Eliza. 'Waarom eet je niet, Eliza?' vroeg Riek. 'Ze lust geen spinazie,' riep haar vriendje Palo. 'Dat is raar,' zei Riek, 'maar omdat jij nooit zeurt over het eten zal ik voor jou iets bedenken. Weet je wat, ik maak een stuk spinazietaart.' Ze knipte in haar vingers en daar op het bordje lag ineens een stuk spinazietaart. Eliza nam een klein hapje maar trok meteen een vies gezicht. 'Goed, geen spi nazietaart dus,' zei Riek, 'maar wat dacht je van spinaziesoep?' Ze knipte met haar vingers en voor Eliza stond plotseling een dampend bordje spina ziesoep. Weer nam Eliza een hapje, maar opnieuw betrok haar gezicht. 'Dan weet ik het ook niet meer,' zuchtte Riek, 'dan moet je de spinazie tegen je zin in toch maar gewoon opeten.' En de spinazie soep veranderde weer terug in een bord je met gewone spinazie. Eliza moest bijna huilen. Hoe kreeg ze ooit dat hele bord leeg? Palo schoot haar te hulp. Hij knipte met z'n vingers. 'Tok, tok, tok...' In de lamp boven de tafel zat plotseling een kip. "Palo, niet doen, je kunt nog helemaal niet goed genoeg toveren,' zei Eliza tegen haar vriendje. Maar op datzelfde moment veranderde het bordje van Eliza in een koekenpan, waarin de spinazie lag te bakken. 'Gebakken spinazie?' riep Eliza, 'daar heb ik nog nooit van gehoord.' Op dat moment viel er een ei uit de kip. Het ei viel op de rand van de koekenpan kapot en gleed pardoes de koekenpan in. Daar kwam Feederik de eetzaal binnenlopen. Palo werd een beetje bleek om zijn neus. 'Snel, roer het ei door de spinazie, dan ziet hij het misschien niet.' De oude tove naar liep langs de rijen. Maar wat roolc hij daar? Het leek wel de geur van gebak ken ei met spinazie! De kinderen in de eetzaal roken het nu ook. Waar kwam die heerlijke geur vandaan? Ze keken allemaal naar Eliza en Palo. Feederik liep naar het tweetal toe. 'Wat hebben julhe nou voor heerlijks geto- verd?' vroeg hij. 'Het ging per ongeluk,' stamelde Palo. 'Het is warempel een spi- nazieomelet,' sprak Feederik bewonde- rend. Opgelucht zag Palo dat de oude tovenaar helemaal niet boos was. Eliza bekeek wat er in de koekenpan lag. Voorzichtig nam ze een hapje. 'Het is het lekkerste wat ik ooit geproefd heb!' riep ze, en met een knip met zijn vingers toverde Feederik een spinazieomelet op alle bordjes. Iedereen vond dit het lek kerste wat ze ooit op de feeenschool had- den gegeten. Vanaf dat moment heeft Feederik nooit meer gewacht op de blik sem als hij zijn toverdrank maalcte. Alle leerlingfeetjes kregen voortaan naast de toverdrank een stuk spinazieomelet. 88 AllerHande 2-2000 Fotografie: Henk Brandsen lllustratie: Bart van Leeuwen Kok: Korrie Brandt

Allerhande | 2000 | | pagina 88