I f/j Deze maand in AllerHande een Zuid-Afrikaanse wijn, gemaakt van inheemse druiven. I achter het etiket 'n Zachte wijn vol fruit Zuid-Afrikaanse wijnmakers gebruiken veel verschillende druivensoorten die oor- spronkelijk vooral uit Frankrijk en Duitsland komen. Voor de pinotage geldt dat niet. Dat is Zuid-Afrika's eigen, inheemse druif. Het is een kruising tus- sen de pinot noir en de cinsaut. In deze wijn, een zogenaamde bi-cepage, worden de twee druivensoorten pinotage en merlot gemengd. De Welmoed Winery is aan het eind van de i7de eeuw opgericht en maakt al sinds lange tijd kwaliteitswijnen. Met het grijze controlezegel op de hals van de fles geeft de Zuid- Afrikaanse 'Wyn- Spiritusraad' aan waar, wanneer en door wie de wijn is gebotteld. De combiratie van pinotage en merlot komt weinig voor, maar deze Welmoed bewijst dat de druiven een goede invloed op elkaar hebben. De pinotage zorgt voor de frisse, rijpe aroma's van frambozen, zwarte bessen, bramen en aardbeien. De 1999: Op het zuidelijk halfrond wor den de druiven in'ons'voorjaar geplukt. Een wijn is dus een half jaar ouder en een half jaar verder in ontwikkeling dan bijvoor- beeld een Franse wijn K van hetzelfde oogst- jaar. In Stellenbosch wordt er (bijna altijd) in maart geoogst. ""Sit Q£ Wine of Origin is de Zuid-Afrikaanse herkomst- garantie, vergelijkbaar met de Franse appellation controlee. De wijn komt uit Stellenbosch, de wijnstreek die ongeveer 50 kilome ter ten oosten van Kaapstad ligt. Stellenbosch vormt het kloppende hart van de Zuid-Afrikaanse wijn- bouw.Veel tophuizen zijn hier in de uitlopers van de bergen gevestigd. De winters zijn kort en vochtig, de zomers lang en zonnig. Een westen- wind vanuit zee zorgt voor de nodi- ge verkoeling waardoor zuren behouden blijven. De granieten bodem bevat veel mine- ralen en laat goed water door. Kortom, de omstandigheden voor wijnbouw zijn in Stellenbosch heel goed. <1.1 m. >1 i merlot maakt de wijn rond, elegant en zacht. Het is een verleidelijke wijn, vol zoet sap, die tegelijkertijd fris en pittig overkomt. Een prima begeleider van tapas, mals rood vlees, stoofschotels met vlees of gevogelte en niet te zware stamppotten. Als glas op zich, zonder iets erbij of misschien met een stukje Old Amsterdam, is deze Pinotage/Merlot 00k een aanrader. Wijncategorie 7 Welmoed 1999 Serveertemperatuur: 16 a 17 °C. Prijs: f 7,95 Tekst: Magda van der Rijst Fotografie: Leo Potma AllerHande 2-2000 87

Allerhande | 2000 | | pagina 87