'Ik kook met de beste producten die ik kan vinden 1 'Mijn moeder kookt verschrikkelijk goed,' zegt Pieter Harcksen (43), journa list en pr-adviseur. 'Zo wou ik het ook, maar ik wist niet waar ik het vandaan moest halen.' Hij kreeg op zijn veijaar- dag, 25 jaar geleden, een dik kookboek. Maar dat was tobben. Uit een kookboek leer je het ware koken niet, vindt Harcksen. Hij werd journalist bij een regionaal dagblad, interviewde op een dag een restaurantkok die hem uitno- digde om in de keuken te komen hel- pen. 'En toen is het begonnen, toen werd ik pas echt gek van koken. Als ik klaar was op de redactie ging ik bij hem in de keuken werken en dat ging zo goed dat ik na een jaar af en toe zijn werk overnam.' Harcksen is verslingerd geraakt aan koken. 'Als het maar even kan, probeer ik in de keuken van het eethuis te komen. Ik heb bij anderen in de keuken het meeste geleerd.' Maar het was hem niet genoeg. Hij wilde weten wat er buiten de keukendeur van het eethuis te beleven was. Hij ging bij bak- kers kijken en leerde bij een slager uitbe- nen. En hij kwam bij boeren en tuinders terecht. Lange gesprekken, alles zien en proeven en nu zegt ie wel zo ongeveer te weten waar hij het over heeft. 'Als het goed is bij de boer en de tuinder, als de basis goed is, hoef je het product alleen maar in z'n waarde te laten en blijkt koken helemaal niet moeilijk.' Maar kwaliteit, die moet je zoeken. Het echt- paar Harcksen doet de boodschappen op wat andere wijze dan gebruikelijk. Urenlang, soms dagen achtereen langs de adresjes. 'Het kost heel veel tijd, maar het is geweldig leuk. Neem aardappels. Ik koop ze het liefst bij de boer. Dan praat ik met die man en die heeft altijd wel een leuk verhaal over zijn grond en over de oogst. En ik vraag vaak om biolo- gisch, maar dat lukt nog niet altijd. Groente, zelfde liedje en het is mijn stokpaardje, zoveel mogelijk van dichtbij en van het seizoen. We kunnen in Nederland fantastische exotische pro ducten kopen hoor, ik vind het prachtig, maar van mij hoeft het niet.' Voor bepaalde minder courante J soorten vlees en vooral voor orgaanvlees gaat Harcksen naar een Turkse slager. Eieren koopt hij bij een oude vrouw die wat kippen buiten heeft lopen en af en toe vraagt hij haar of er 'geruimd' wordt. Dan wor- den wat kippen afgedankt die van de leg af zijn. Harcksen wil ze graag hebben. 'Voor de allerbeste kippensoep die je je in kunt denken.' Voor andere kippen, om te braden, gaat de smulpaap helemaal naar een kippen- mester in de Achterhoek die uitsluitend buitenkippen houdt. Slachten doet hij niet. Als hij een kip van een boer koopt, hoopt hij dat de boer haar slacht en hij kocht wel eens een geit die hij door een slager liet slachten. Hij eet graag geiten- vlees en het is soms moeilijk te krijgen. Geit? Om er iets bijzonders mee te doen, mijnheer de hobbykok? 'Ach ja, hobby- kok, dat begrip is ook al zo omgeven door deftigheid, je hebt van die kook- clubs die het op niveau willen, dus met een plak ganzenlever en heel ingewik- keld, en ik denk dan steeds het is hele maal niet ingewikkeld. En het moet ook niet. Ik heb eens meegedaan aan een nogal belangrijke kookwedstrijd. Ik kwam in de finale en toen zag ik al die lui van die kleine kwarteltjes gaan vul- len met zo'n roomspuit, dat gepriegel met zo duur mogelijke ingredienten. Ik heb lamsbout gebraden en opgediend met kruimige aardappels en krootjes, ja zo heten krootjes in Rotterdam, kroot jes, hoe heten die bij u, o bietjes, nou en wat denkt u, tweede prijs! Gewoon aard appels, vlees en groente eigenlijk, twee de prijs! Ik heb het in het begin wel gedaan hoor, dure dingen, maar dat is de kunst niet. Nu kook ik heel rustig op een zo natuurlijk mogelijke manier de beste producten die ik kan vinden. Want die smaken, het gaat toch om de smaak? Wat zegt u, Albert Heijn? Ik heb een tip voor u, weet u waar je de beste blokjes gerookt spek kunt kopen? Bij Albert Heijn. Van scharrelvarkensvlees, ja echt, ik zit ook vaak in proefpanels, ik kan heel goed proeven, en ik weet het ene spekblokje van het andere te onderschei- den. Gerookt ja, in blokjes gesneden en gewoon bij Albert Heijn.' mannen Bij mannen die zelf koken, kookt zo'n 20% vrijwel altijd zelf en zo'n 75% wordt wel eens afgelost door vrouwen of ande re gezinsleden, ongeacht de leeftijd. Bij vrouwen is het beeld sterk afhankelijk van de leeftijd. Kijken we naar de groep vrouwen die koken, dan zien we het vol- gende: bij vrouwen tot 35 jaar kookt 36% vrijwel altijd zelf, bij vrouwen van 35 tot 55 jaar kookt 49% vrijwel altijd zelf en bij vrouwen vanaf 55 jaar zien we het tradi- tionele patroon: 74% kookt zelf. De con- clusie is hier duidelijk: met het toene- mende aantal werkende vrouwen, neemt het aantal vrouwen dat meestal kookt in een behoorlijk snel tempo af. Wanneer dit patroon zich de komende jaren voort- zet.zullen over zo'n twintigjaar in Nederland meer mannen dan vrouwen de warme maaltijd bereiden. Tekst: Wouter Klootwijk,fotografie:Tessa Posthuma de Boer AllerHande 2-2000 85

Allerhande | 2000 | | pagina 85