nieuwe methode heeft als voordeel dat er geen lange pit meer groeit in de struikjes. Die gaf witlof een bittere smaak. Om witlof blank te houden, dekt men de struikjes tij- dens opslag en vervoer af met donker papier. Een heel zacht 'bittertje' is nog altijd te proeven, maar er zijn ook zoete smaakaccenten. De smaak en structuur van witlof maken deze geschikt voor vele bereidingen. Rauw is witlof heerlijk als salade, en hele blaadjes word en gevuld en opgediend als voorgeredit of borrel- hapje. Witlofstruikjes met ham en kaas uit de oven zijn een klassieker, maar de groente kan ook gesmoord, gebak- ken, geroerbakt en gef- rituurd worden. Schoonmaken: verwij- der zonodig de buiten- ste blaadjes, was de struikjes en laat ze uit- lekken. Snijd daama een stukje van de stronk af. Witlof kan in een open zak ten min- ste vijf dagen bewaard worden in de groentela van de koelkast. LEKKER MET... EN VERDER VOLOP VERKRIJGBAAR Zuurkool is een ware bron van vitamine C. Naast naturel zuurkool is er ook kruidenzuurkool en zuurkool met wijn. Behalve in een smeuige stamppot of ovenschotel is zuurkool ook lekker in de salade, met noten en (zoet) fruit! Nog even genieten van: B de smaak van het seizoen R U A R I Tekst: Rianne Buis Fotografie: Pieter Ouddeken, Koene Heuvink, George Burggraaff De klassieke bereidingswijze van witlof is gekookt, in een romige saus. Roergebakken met suiker en oestersaus krijgt witlof een zoet, oosters tintje. Beignets gevuld met witlof zijn knapperig van buiten en heerlijk zacht van binnen. Cegratineerd met kaas en honing smelten de blaadjes op de tong. De recepten van deze gerechten vindt u op bladzijde 93 en 94. Meestal worden rode bietjes - ook kroten genoemd - gekookt ver- kocht. Even pellen en u kunt ze fijnraspen of in plakjes of blokjes snij- den. Ze zijn lekker zoet en combineren met tal van zaken en smaken. Haringsalade met biet is klassiek, net als warme, geraspte bietjes met gebakken ui en een scheutje azijn. Februari is een topmaand voor verschillende soor- ten sappige (Hollandse) handperen zoais Doyenne du Cornice en Conference. Heerlijk zo uit het vuistje of in zoete en hartige salades. Laat harde peren rijpen op kamertemperatuur, niet in de koelkast. Spruitjes. De aanvoer loopt in maart op z'n eind. Mandarijnen worden er in de loop van de winter steeds zoeterop.Vitaminetip:een paar mandarijnen mee in het iunchpakket of naar het sporten. E S AllerHande 2-2000 7

Allerhande | 2000 | | pagina 7