'Via de rookgasafvoer verdwijnen hinderlijke kookgeurtjes in een keer naar buiten.' Gezond De keuken van Trees Moester in Winterswijk is het gezelligste en warmste plekje in huis. 'Mijn Cooker werkt als een magneet. De warmte ervan is vooral lekker wanneer het bui ten kouder wordt. Dan komen mijn twee zoontjes's och- tends vroeg naar de keuken en zitten met een kop thee heerlijk voor de oven. In het weekend zijn ze er nauwelijks weg te krijgen.' Trees kocht haar 'kook- kachel' enkele jaren geleden. Ze vindt het een uitkomst als je, zoals zij, weinig tijd hebt om bij het eten te blijven. Trees heeft twee kinderen en runt samen met haar broer een bedrijf. Tussendoor ver- zorgt zij alle huisdieren, vijf katten en drie Hongaarse staanders, maakt elke dag de stal voor de twee paarden klaar en doet het huishouden. Met haar Cooker wordt kokkerellen een fluitje van een cent, vertelt ze. Neem aardap- pels koken. Bij een elektrisch of gasfom- uis moet je daar de hele tijd bij blijven. Geen wonder dat mensen steeds minder aardappels eten. Met een Cooker heb je naar die pan geen omkijken. Je kunt hem gerust vier tot vijf uur in een oven laten staan. Het vocht verdampt heel langzaam, er kan gewoon nilcs misgaan. Eenvoudig De Cooker is kachel, oven en gasfornuis tegelijk. Een gasbrander geeft alle warm te af en laat die circuleren door de hele Cooker. Bovenop zitten een warmhoud- plaat en twee kookplaten, waarvan een superhete. Als je de afdekplaten op de kookplaten doet, kun je er zelfs op strij- ken. Trees geeft een kleine demonstra- tie. Haar ijzeren 4-oven Cooker heeft een front met vijf kleppen. Achter een deur- tje schuilt het hart van het Engelse for- nuis, het besturingssysteem en de ther- mostaat. De andere vier herbergen de ovens. Rechtsboven bevindt zich een ruimte voor bakken en grillen, waarin het 250 graden kan word en. Eronder zit een bak- en sudderoven (165 graden), linksboven een stoofoven (125 graden) en eronder een warmtekast (50 graden). 'In de laatste verwarm ik mokken en borden.' Het basisprincipe van een Cooker is een voudig, vertelt Trees. 'Bij een braadstuk eerst het vlees op de topplaat lekker bruin bakken. Daama de buitenkant insmeren met olijfolie of er een paar klontjes boter op leggen en dan gaat het in een braadslee, gevuld met een bodempje water, de braad- en grilloven in.' Spekjes en speklappen 'verdwijnen' achter de rechterbovenldep. 'Dan heb je niet zo'n vette lucht in je keuken han- gen. Alle hinderlijke kookgeur tjes gaan via de rookgas afvoer naar buiten.' Taarten, aardappels en groenten gaan in de bakoven. Het 'voor- werk' doet zij's och- tends of tussen de middag wanneer zij haar twee jongens van school heeft opgehaald. Groenten snijden, vlees aan- braden en hup, alles in de oven. 'Als ik aan het eind van de dag thuiskom, is het avondeten grotendeels klaar.' Ook's zomers laat zij de ovenkachel aan, maar dan gewoon met de keukendeur naar het terras open. Trees heeft altijd wel iets in huis voor onverwachte gasten. Dankzij haar Engelse oven staat dat in een mum op tafel. De hete kookplaat en de bak/grill- oven werken heel snel. 'Niks oven voor- verwarmen, die is direct op temperatuur en gebruiksklaar.' De verbouwde boerderij waarin ze woont, is omringd door landerijen aan- gekocht door Natuurmonumenten en staat verscholen achter een rij leilindes. Vijftien kippen kakelen blijmoedig over het erf. In de groentetuin groeien boon- tjes, wortels, kroppen sla en boerenkool. In terracotta potten staan rozemarijn, lavendel, kummel, salie en tijrn. Appels voor appelmoes en appeltaarten komen ook uit eigen tuin. 'In het najaar ligt de grond bezaaid met tamme kastanjes,' vertelt Trees. In Hongarije, waar ze oor- spronkelijk vandaan komt, doen ze tamme kastanjes door de aardappelpu- ree. Met rum en sui- ker, en een flinke scheut slagroom plus een klont boter. Ze combineert ze ook graag met spruitjes. 'Allebei hebben ze dat zoete en melige.' Het gaat nog lekker- der in de keuken rui- ken wanneer ze 'n braadslee uit de bak- en grilloven haalt. Erin ligt anderhalve kilo nekkarbonade aan een stuk. 'Heb ik gisteravond in een marinade van peper, rozemarijn en rode port in de koelkast gelegd en vanoch- tend aangebraden.' Het smaakt fantas- tisch. Trees: 'Daarvoor doe je het. Ik zie graag blije gezichten aan tafel.' 72 AllerHande 2-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 72