De familie achter Warre's ports Meer dan drie eeuwen traditie in de Douro Sinds de jaren zestig hebben veel porthuizen zich aangesloten bij multinationals. Warre niet. Dit bedrijf, dat de Warre's ports en Conqueror ports voor Albert Heijn verzorgt, is inmiddels het oudste Britse porthuis geleid door een familie. Tekst: Magda van der Rijst Fotografie: Koene Heuvink Styling: Jose Evers Kok: Mieke Jungschleger Groot-Brittannie en Portugal hebben al sinds de 17de eeuw nauwe handelsbe- trekkingen. Engeland bracht vooral lin- nen naar het zuiden en nam onder andere Portugese wijn mee terug. Vroeg in de 18de eeuw werd ontdekt dat de krachtige, maar ook zure wijn uit de Portugese Dourostreek na toevoeging van brandewijn (een distillatie van neu- trale alcohol over lichtzure stoffen) veel beter aan de Britse smaak beantwoord- de. Zo ontstond de versterkte wijn die port heet, en die al snel een succes werd. Het huis Warre (uitgesproken als het Engelse 'war') handelt al vanaf 1670 in wijn. Het was het eerste porthuis dat pal naast Oporto, in Vila Nova da Gaia, zoge- naamde lodges bouwde. Dit zijn loodsen waar de port op vat en in fles rijpt voor- dat hij verscheept wordt. In 1882 nam Warre een negentienjarige Schot aan, Andrew James Symington, die naar Porto was gekomen in de hoop op een baan in de Portugese textielindustrie. Tussen de Warres en de Symingtons ont- wikkelde zich een uitstekende relatie en na verloop van tijd waren het vooral Symingtons die dit porthuis leidden. Een kleine tien jaar geleden ging de laatste Warre met pensioen en van de elf stafleden dragen er zeven de naam Symington. Maar de naam Warre blijft gehandhaafd, als kroon op dit hechte familiebedrijf. Algemeen directeur Peter, de enige Symington van de derde generatie, en zijn zoon Charles zijn samen verantwoor- delijk voor de wijngaarden, de bereiding en de rijping van de ports. Marketing directeur Paul Symington bemant met broer Dominic, neven Johnny en Rupert en nicht Clare de afdeling verkoop. leder heeft z'n eigen taken en met z'n alien dragen ze de verantwoordelijkheid voor het hele bedrijf. Eens per maand is er een officiele vergadering, maar op het eeuwenoude hoofdkantoor spreken ze elkaar dagelijks want tussen twee en drie wordt er in de stijlvolle eetkamer met zicht op de Douro en de lodges gezamen- lijk geluncht. 'Here is home' Alle Symingtons zijn in Portugal gebo- ren. Na hun dertiende jaar gingen ze naar de British School en daama volgden ze uiteenlopende opleidingen in 42 AllerHande 2-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 42