wiima: 'Heel gek, maar door de pittige mosterd komt de zoete smaak van roggebrood ook meer naar voren.' Astrid: 'Het moet kloppen, je moet zien dat het roggebrood is. Dat vlakke is zo nep.' 'Lekker roggetje' Euro Shopper Roggebrood Heeft niet zo'n brokkelige structuur. De kleur is goed, maar de verpakking oogst weinig bijval. Albert Heijn Fries Roggebrood Een smeuig, licht zoet rogge brood. lets dikkere plakken. Ovis Volkoren Roggebrood Relatief grove volkorenbrood- achtige structuur. lets zout van smaak. Dun gesneden. Zit tussen brokkelig Fries en zachtzurig Limburgs/ Brabants roggebrood in. De smaak van roggebrood wordt bepaald door de ingredienten - vooral rogge, water, zout, voedingszuur en zemelen - het rijzen en de lengte van de bak- en gaartijd. Er zijn grofweg twee soorten: het donkere, iets brokkelige Friese rogge brood en het lichte, iets zurige Limburg- se of Brabantse roggebrood. Het donkere brood is bereid uit gebroken roggekor- rels, het lichte uit roggemeel. Waarom ze in de ene provincie donker rogge brood lekkerder vinden en in de andere licht roggebrood, is een raadsel. Erik (23 jaar) komt uit Zeeland: 'Bij ons heet don ker roggebrood Zeeuws roggebrood.' Roggebrood is een stoer natuurproduct, althans zo ervaren de meeste deelne- mers aan deze proeverij het. Nienke (21 jaar): 'Het voelt gezond en geeft energie, maar heeft ook wel iets gezelligs.' Wilma (39 jaar) eet vooral's ochtends roggebrood: 'Een boterham bij het ont- bijt vind ik niks, met roggebrood heb ik het gevoel dat ik er echt even tegenaan kan.' Roggebrood is ook een gezellig pro duct, dat je pas op latere leeftijd leert waarderen. Kinderen vinden de smaak vaak te sterk. Martijn (19 jaar) associeert roggebrood met de sfeer van erwten- soep: 'In de zomer wil ik snel eten, en bij roggebrood moet je echt aan tafel zitten en het lekker beleggen.' Voor Astrid (40 jaar) is het een vertrouwd en gezond pro duct ('Je ziet de granen zitten'). Ze zet het dan ook vaak op tafel. Maar Amo (21 jaar) zet vraagtekens bij het gezonde van roggebrood: 'Niemand eet het zonder beleg. Maar als je er een flinke laag op doet, is het dan nog wel gezond?' Erik weet een ander belangrijk gezondheids- aspect: 'Het is goed voor de stoelgang.' Voordat de proevers ook maar een stukje roggebrood te eten krijgen, geven ze hun mening over de smaak. Die is 'zwaar en sterk' vindt Martijn. 'Het is lekker ste- vig', vindt Erik. 'Als je een hap neemt zie je zo lekker je tanden staan.' SCHUDDEN, RUIKEN EN BEOORDELEN Zeven borden met roggebrood staan klaar. Een voor een lopen de proevers er naar toe en pakken telkens een plak. Ze beoordelen het op aspecten als kleur, uiterlijk, geur, zoute, zoete of bittere smaak, smeu'igheid, stevigheid, de rand, de visuele structuur en de structuur in de mond (kleeft het?). Er wordt veel geroken aan het brood. Door een beetje met een plak te schudden, is de vastheid van het rogge brood te beoordelen. 'Deze blijft erg lang in mijn mond plakken', zegt Erik over Kelderman roggebrood, 'maar hij is wel het lekkerst'. Nienke en Astrid komen ook tot de conclusie dat dit hun favoriet is. Arno heeft een voorkeur voor Euro Shopper: 'Goede kleur, goede smaak, echt roggebrood.' Bij Wilma en Astrid doet deze het ook goed. Amo moet tot zijn eigen verbazing bekennen dat het lichte Brabantse roggebrood hem goed bevalt, de beide Ovis broden komen op de tweede en derde plaats: 'Dat had ik niet verwacht. Het is minder zwaar, maar lijkt zeker op roggebrood.' De anderen gaan toch voor het stoere, don kere roggebrood, al moet Erik toegeven dat de geur van Kelderman Brabants 'erg lekker' is. Maar Wilma schudt haar hoofd: 'Roggebrood moet smeuig zijn, dat hebben de twee donkere van Kelderman wel, de andere wat minder.' Martijn ldest voor Fries roggebrood van Albert Heijn: 'Precies wat je zoekt in rog gebrood, heel vers, en een iets dikkere plak.' Na het 'kale' werk breekt de versiertijd aan. Onbelegd roggebrood eet je nu een- maal zelden. (Amo: 'Bij de erwtensoep zou het kunnen, maar zelfs dan heb ik er toch liever wat op.') Ieder heeft zo zijn voorkeur. Martijn kiest voor lcatenspelc met mosterd, Nienke smult van aardbei- enjam op roggebrood, Arno doet het met (Zeeuws) spek, Astrid met kaas, Erik ook met kaas, maar dan wel met een dikke laag roomboter, en Wilma ldest voor kaas of suiker, en soms pindakaas. Eens temeer een bewijs dat smalcen verschil- len en dat op de gezonde roggebasis flink gevarieerd wordt. Als je de zes proefpersonen zo hun vertrouwde 'lek- kere roggetje' ziet eten, is duidelijk dat iedereen op zijn eigen manier kan genie- ten. Of zoals Astrid zegt: 'Alsof er een engeltje over mijn tong je weet welt...' 38 AllerHande 2-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 38