Winterwokken: de ingredienten zijn vertrouwd, alleen de accenten zijn anders Wijnen Recepten op bladzijde 94 en 97 'Wokken' is een ander woord voor 'roer- bakken', dat terugverwijst naar het Kantonese woord voor het keukengerei waar het allemaal om draait: de 'guo'. In andere talen werd dat 'wok'. De oeroude Chinese bereidingstechniek van het roer- bakken raakte overal ter wereld popu- lair. Inmiddels wordt de wok al in 55 procent van de Nederlandse keukens gebruikt (iets meer door jongeren dan door ouderen, en vooral in de grote ste- den). Geen wonder, want wokken sluit predes aan bij moderne smaken en leef- patronen. Ingredienten zijn snel gaar vanwege de grote hitte en de ronde vorm van de pan. In een paar minuten zijn bijvoorbeeld groenten knapperig gaar, waardoor smaak- en voedingsstof- fen optimaal bewaard blijven. Hollands winterwokken Roerbakken komt uit het Verre Oosten, vandaar dat de eerste wokgerechten waar we in Europa mee kennismaakten een duidelijk Aziatisch karakter hebben. Vrijwel alle groenten en malse vleessoor- ten kunnen geroerbakt worden, en met kruiden, specerijen en andere smaakma- kers knnt u er een eigen karakter aan geven. Voor de gerechten op deze bladzijden zijn echte Nederlandse winterproducten gebruikt als (rode) kool, spruitjes, padde- stoelen, appels en rookworst. Deze wok gerechten combineren de onvervalst Hollandse smaak van wintergroenten en -fruit met een snelle, makkelijke berei- ding en een klein smaakaccent. Zoals de stevige rode kool met appel en rook- worst, verrassend gecombineerd met hacheekruiden en bosvruchtenjam. Of het warme dessert van appel, peer en walnoten. De ingredienten zijn ver trouwd, alleen de accenten en de berei- ding zijn een beetje anders. Ook nage- rechten kunnen heel goed gewokt wor den, net als een lekker gevulde soep met knapperige groenten. Wat u het beste kunt drin- ken bij de winterwok- recepten hangt af van de gebruikte ingredienten. De paddestoelragout heeft een licht aardse smaak, terwijl de halfdroge wijn en de creme fraiche het gerecht een ronde en tege- lijk frisse smaak geven. Daarbij past een eveneens fris en volrond smakende witte wijn van de chardon- naydruif, zoals Concilio Chardonnay Trentino. Het winterfruit is een enerzijds zoet, maar ander- zijds ook fris smakend nagerecht. Een wijn die MEL SS26C NiEksr Giista \cioIffchi El iRDONN.V R E N TI 0 Oprenheimer Auslese dezelfde smaakkenmerken heeft, is Oppenheimer Schloss Auslese. Voor de rode-koolschotel geldt dat de ui en de bos vruchtenjam - en ook de rode kool zelf- het gerecht een lichtzoete toets geven. De appel en de appelcider- azijn vormen frisse tegen- hangers. In harmonie hier- mee is de lichtzoete, maar toch frisse Kangaroo Ridge. Die heeft bovendien een kruidig bittertje dat weer lekker is bij het vlees. 18 AllerHande 2-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 18