Koffie uit Guatemala [l de wereld rond albert heijn Nick Bocklandt is een gedre- ven Belgische koffieboer die in het Midden-Amerikaanse Guatemala is beland. Hij handelde al tientallen jaren in koffie en kende de kof- fiemarkt, maar had nog nooit een koffiestruik gezien.Tot een vriend hem zeventien jaar geleden uitnodigde voor een bruiloft in Guatemala. Hij ging erheen en is er nooit meer weggegaan. Bocklandt kocht een plantage, El Vulcan, vervan de stad en de bewoonde wereld, aan het eind van een slechte weg, hoog in de bergen. Op de plantage wonen en werken meer dan duizend mensen, voornamelijk Maya-indianen. Bocklandt mag zich dan wel eigenaar van de plantage noe- men, hij ziet dat zelf toch anders.'ln principe', zegt hij, 'is het land van de mensen die er al eeuwenlang wonen.' Hij hoopt de koffieplantage binnenkort onder te brengen in een cooperatie of een stichting. Op voorwaarde dat die de weg die Bocklandt insloeg vervolgt. En dat betekent uitstekende koffie produceren op een wijze die de omgeving geen kwaad doet. Bocklandt heeft al een deel van de 1500 hectare van de plantage teruggegeven aan het regenwoud. Vroeger werd er hout uit het regenwoud gehaald voor de vuren in de keukens van de bewoners van de plantage. Dat is veranderd. Nu komt dat hout van schaduwbomen die de koffiestruiken beschermen tegen de zon. De plantage maaktzijn eigen brandstofen laat het regenwoud met rust. De bewoners van de plantage moeten.vindt Bocklandt, hun rijke cultuur behouden. Ze moe- ten goed van hun 'farm' kunnen leven en omdat het een gei'so- leerde gemeenschap is, moeten ervoorzieningen zijn voor gezondheidszorg en onderwijs op de plantage zelf. Wat er was - een schooltje en een kliniek - heeft hij weten te verbete- ren, soms met hulp van Albert Heijn. Zo financierde Albert Heijn een nieuw schoolgebouw. Als het aan Bocklandt ligt zal de electrici- teit op de plantage in de nabijetoekomst niet meer door dieselaggregaten worden opgewekt - diesel is duur en het moet van heel ver komen - maar door het riviertje dat door de plantage stroomt. Schone waterkracht. Het zijn de dingen om de koffie heen. Maar die koffie smaakt er beter om. Tekst: Wouter Klootwijk Fotografie: Willem Groeneveld Styling: Marjolein Vonk AllerHande 1-2000 69 I

Allerhande | 2000 | | pagina 69