boeren en telers. Leontine Gast: 'Als je wilt bijdragen aan bijvoorbeeld het terugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen, is dat gemakkelij- ker wanneer je al jaren met elkaar samenwerkt en kunt spreken van weder- zijds vertrouwen. En vaak ook is het een kwestie van kennis. Als er sprake is van een gedeelde filosofie kun je kennis en kunde delen en elkaar helpen, motive- ren en inspireren.' Met de meeste leveranciers werkt Albert Heijn al jaren samen. Het langdurige contact heeft hier en daar tot bijzondere initiatieven geleid. Zo bekostigt Albert Heijn in Guatemala een schooltje voor de kinderen van koffieplanters en in Spanje een school voor de kinderen van de boeren die de tomaten voor Albert Heijn telen (zie verderop). Leontine Gast: 'Daarbij speelt behalve maatschappelijke verantwoordelijkheid natuurlijk ook eigenbelang een rol. Als het goed gaat met onze producten en onze producen- ten, dan gaat het ook goed met ons.' Basiskwaliteit Gast vertelt dat er binnen Albert Heijn veel wordt gesproken over betrokken- heid: 'waar staan we voor en wat willen we in de toekomst uitdragen'. Steeds opnieuw blijkt kwaliteit een sleutel- woord te zijn. En dan gaat het niet alleen over dingen als smaak, versheid en respect voor het milieu. Kwaliteit heeft ook te malcen met oog voor sociale waarden en waar mogelijk bijdragen aan het welzijn van de mensen die een pro duct tot stand brengen. Het streven van Albert Heijn is om een basiskwaliteit te creeren zonder prijsconsequenties voor de consument. De klant moet ervan op aan kunnen dat een product op een ver- antwoorde en veilige manier tot stand is gekomen. En die zekerheid wil Albert Heijn bieden. Leontine Gast: 'Onze inko- pers hebben hun oren en ogen goed open. Vooralsnog slagen we er goed in om telers te vinden die aan willen slui- ten bij onze normen en waarden.' Tomaten uit Spanje Het grootste deel van de tomaten die's winters bij Albert Heijn in de schappen liggen, wordt geleverd door het Spaanse bedrijf Bonnysa uit Alicante, een bedrijf waar- mee Albert Heijn al bijna twintig jaar samenwerkt. Het bedrijf is opgericht door de heer Bonny. Na zijn overlijden besloot zijn vrouw de erfenis in een stichting te stoppen, die niet alleen de eigenaar werd van het bedrijf, maar ook een aantal sociale doelstellingen nastreeft. Zo zijn er voor een deel van de circa duizend medewerkers van Bonnysa gratis woonvoorzienin- gen in een dorpje vlakbij het bedrijf. Daar staat ook een basisschool voor de kinderen van Bonnysa-werknemers. De kinderen worden gratis met bussen van en naar school ver- voerd. Voor kinderen die over de ambitie en vaardigheden beschikken om na de basis- school door te leren, bekos tigt Bonnysa de vervolg- opleiding. Een dergelijke verhouding tussen werkgever en werknemer is in Spanje uitzonderlijk. 68 AllerHande 1-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 68