de wereld rond albert heijn Rozen uit Zimbabwe De achtergrond van de producten die in de winkel liggen, wordt steeds belangrij- ker. Zo presenteerden op 17 november 1999 de belangrijkste Europese super- marktorganisaties in Parijs een lijst van basisvoorwaarden waaraan de teelt van de groenten en fruit die ze verkopen moet voldoen. De supermarkten maak- ten afspraken over het terugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen, maar ook over zaken als arbeidsomstan- digheden. Als enige Nederlandse deelne- mer was Albert Heijn van de partij. WEDERZIJDS VERTROUWEN Waarom hecht Albert Heijn zoveel waar- de aan de achtergrond van producten? Manager Maatschappelijke Betrokken- heid Leontine Gast vertelt: 'Onze klan- ten willen niet alleen weten wat ze eten, maar ook waar het vandaan komt en onder welke omstandigheden producten tot stand zijn gekomen.' Uiteraard wordt een leverancier in eerste instantie geko zen omdat hij de kwaliteit levert die Albert Heijn nastreeft. Maar er wordt ook gekeken naar zijn contacten met de Al jaren is de roos in Nederland lievelingsbloem nummer een. De rozen die Albert Heijn koopt, worden dagelijks vers aangeleverd vanuit Zimbabwe. Daar wor den ze gekweekt in de open lucht, door een bedrijf met zes kwekerijen en ruim twaalfhonderd werknemers. Albert Heijn is de belangrijkste afnemeren dat maakt het rela- tief eenvoudig om de Neder landse wensen op de kwekerijen in Zimbabwe over te brengen. Zo wordt momenteel gewerkt aan de selectie van rozensoor- ten die zonder problemen zeven dagen goed blijven in de vaas. Ook over de kweek van andere bloemen wordt nagedacht. Albert Heijn op zijn beurt draagt bij aan de personeelsvoorzienin- gen. De meeste werknemers wonen in huizen op het terrein van de kwekerij. Er zijn meerde- re medische klinieken. De kinde- ren worden dagelijks met bus- sen naar school gebracht en voor de heel jonge kinderen wordt binnenkort vlakbij de kwekerij een kinderdagverblijf geopend.'Het mes snijdt aan twee kanten', zegt verantwoor- delijk manager Bert Jongert. "Zij kweken kwalitatief zeer goede rozen, die door het zeer gunstige klimaat in Zimbab we milieuvriendelijk kunnen worden geteeld en tegen een scherpe prijs kunnen worden aangeboden. En wij stimu- leren werkgeiegenheid, scho- ling, medische zorg en vervoer. Het is een relatie waarvan iedereen beter wordt.' AllerHande 1-2000 67

Allerhande | 2000 | | pagina 67