mHonga rije is de zondagse lunch de belangrijkste maaltijcT Zsanett Pandur werd 23 jaar geleden geboren in de mooi- ste stad van Hongarije die Pecs heet en waar de eerste universiteit van het land werd gevestigd. Ze kwam naar Amsterdam om Engels te stu- deren en woont daar in een oud, met mooi glas in lood versierd appartement tegen- over het Centraal Station. altijd traditioneel gekookt. Gulyas (goulash, red.) staat nummer een, dan komt porkolt en wat ook veel gegeten wordt is halaszle: een vis- soep van karper of meerval.' 'Groentesoep. daar houd ik veel van. Maar nog meer houd ik van stroopwafels. En van stroop, dat kennen wij niet. Via hebben wij ook niet. Het is jammer dat ik niet zo van kaas houd. Mijn moeder is echt een 'kaaspersoon'. Toen zij hier kwam, ging ze onmiddellijk allerlei soorten kaas eten.' 'Paprika natuurlijk. Als je geen paprika lust, dan overleef je niet. Je hebt zoete en scherpe paprika, maar daaronder vind je tientallen varianten. Maar we eten natuurlijk niet alleen paprika. Het bijzon- dere van de Hongaarse keuken vind ik dat hij zo imaginatief (vindingrijk, red.) is. Een heleboel kook je zoals je oma het deed, maar mensen doen ook heel veel op hun eigen manier. Ze experimenteren en praten daarover.' 'Porkolt, dat is een eenvoudige stoofschotel met kip. Je kunt het ook maken met varkensvlees of met eend en zelfs vis. Met ui en veel paprikapoeder wordt de kip bijna gaar gestoofd. Dan doe je er toma- ten en groene, puntige Hongaarse paprika's bij, waarna alles nog even doorstooft. We eten er nokedli bijzelfgemaakte noedels van ei, water en meel.' 'De zondagse lunch, dat is een heel belangrijke maaltijd. Hoewel de Hongaren tegenwoordig ook Italiaans en Chinees eten, wordt er dan grenzeloos lekker Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus Wat is een typisch kenmerk van de Hongaarse keuken? Wat is je favoriete gerecht? Wat komt er in je op wanneer je aan Hongaars eten denkt? AllerHande 1-2000 63

Allerhande | 2000 | | pagina 63