'Mijn vriendinnen kunnen mijn humeur aflezen aan wat ik kook/ Clara den Hartogh maakt spaghetti bolognese. Om haar heen in de keuken staan vriendinnen te kletsen. Heel gezel- lig, vindt zij. Ze mogen ook gerust tegen haar aanpraten als zij kookt, rnaar moe- ten niet verwachten dat zij iets terug- zegt. Wanneer Clara in de keuken staat, heeft zij slechts oog voor haar potten en pannen. 'Oh, wat ruikt dat lekker,' roept een vriendin wanneer Clara de zelfge- draaide spaghetti met de saus vermengt. En dan zie je haar toch even op de 'bui- tenwereld' reageren met een lachje. 'Leuk he, dat je alleen al met lekkere etensgeuren mensen kunt verleiden.' Na de eerste hap wordt het stil aan tafel. 'Ik snap niet, hoe je dat toch altijd doet,' zegt een vriendin. 'Ik wist niet dat spag hetti bolognese zo lekker kon zijn.' Een traditioneel recept is altijd goed, weet Clara, een verademing in een tijd van fusion-koken waarbij ingredienten en kookmethoden uit oost en west te pas en bureau dat workshops en kookfeesten organiseert voor groepen van 15 tot 45 personen, en op verzoek recepten schrijft. 'Mijn hobby is mijn werk,' zegt Clara. 'Koken is het gewoon voor mij. Het lijkt wel een obsessie.' Ze kan dan ook uren over koken praten. Aan de keuze van haar gerechten kunnen haar vrien dinnen haar humeur aflezen, vroeger al. 'Als ik veel taarten bakte, wisten ze dat ik me rot voelde. Koken is voor mij een soort therapeutische uitlaatklep.' Clara adviseert mensen met stress dan ook ach- ter het fomuis te gaan staan. 'Ik zie men- sen veranderen als ze bij ons in de keu ken van het Kooktheater staan. Er ont- staan spontaan gesprekken.' Muziekje en drankje erbij, ineens wordt koken een feest in plaats van iets dat je nu eenmaal moet doen. Als kind was Clara al niet uit de keuken te krijgen. Vooral niet als haar moeder thuis jam maakte. Zo raakt ze niet uitge- te onpas met elkaar worden gecombi- neerd. Aan de andere kant kunnen al die Aziatische kooktechnieken en oosterse kruiden juist de redding betekenen voor typisch Hollandse groenten die door de stortvloed van nieuwe producten uit Thailand, Japan en India bijna in de ver- getelheid raken. Maar haar voorkeur gaat uit naar pure smaken uit vooral de Italiaanse keuken. Gegrilde aubergines met tomaat en basilicum, ansjovis in azijn, geroosterde paprika in een mooie olie: het kan allemaal zo simpel. 'De puurheid van het land zelf.' ZOETZURE KWETSEN Clara den Hartogh werkt ruim 2,5 jaar bij het Kooktheater in Utrecht. Een sproken over de smaak van ingemaakte zoetzure kwetsen: langwerpige pruimen met een paarse schil en geel, zoet en geu- rig vruchtvlees. De tuin van haar ouder- lijk huis in Zoelmond in de Betuwe stond vol fruitbomen. 'Mijn vader teelde op bio- logisch-vriendelijke wijze groente en fruit. Wanneer ik uit school kwam, mocht ik thuis taarten en boterlcoekjes bakken.' Later assisteerde zij haar moe der bij het avondeten. Op haar dertiende kreeg ze haar eerste kookboek. Zij heeft het bewaard. Al heel vroeg wist zij dat ze lcok wilde worden. Het werd de middel- bare hotelschool. De bediening was een ramp, en enkel te overleven doordat zij wist dat zij tijdens een andere stage weer in de keuken zou staan. Patisserie had haar voorkeur. Taarten en gebak 'opma- ken' met opgeklopte eiwitten, slagroom en andere zoetigheden. 'Ik vind het leuk om eten te versieren. Daar wordt het nog smakelijker door.' Vandaar dat zij graag voor- en nagerechten maakt. Die kun je mooier presenteren dan een vol bord met vlees of vis.' Plots duikt zij in haar koelkast en opent een paar keukenkast- jes. Nog geen halfuur later staat er een mousse van ricottakaas, slagroom en amarena-kersen op een bodem van cho- coladedeeg. 'Een van mijn lievelingsge- rechten.' COMPONIST Clara heeft een kamer van acht bij vier meter in een oude volkswijk in Utrecht en deelt de keuken met een huisgenoot. 'Het is mijn eigen plekje niet. Het liefst zou ik alle planken volzetten met mijn spullen, de muren behangen met knof- look en salamiworsten.' Maar hoe onge- zellig een keuken ook is, Clara voelt zich er meteen thuis. 'Zodra ik op bezoek ben bij een vriendin, ga ik naar de keuken. Staat zij te koken, dan gluur ik stiekem over haar schouder mee. Ik weet zelf hoe vervelend dat is, maar ik kan er niks aan doen.' Alle ideeen zitten in haar hoofd. Als katalysator geldt vaak een thema, ldeur of streek. Noem een regio en Clara verzint er een gerecht bij. Mocht haar interne bibliotheek haar even in de steek laten, dan duikt zij in de twee meter boe- ken die bij haar in de least staan. 'Je moet sowieso de belangrijkste gerechten uit een streek of land kennen. Pas dan kun je varieren en onverwachte dingen bij elkaar doen. Een kleine aanpassing doet soms al wonderen.' Maar: 'De smaken moeten elkaar wel aanvullen. Een kwes- tie van ervaring, van veel lezen en vooral van aanvoelen. Zoals een componist van noten een mooi muziekstuk schrijft, pro- beer ik van smaken een harmonieuze maaltijd te maken.- 48 AllerHande 1-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 48