liefst een stevige, niet zo sponzige rookworst.' eis:'Er moet wel sa p uitkomen als je de worst doorsn ijdt.' Eva: 'Er moet een touwtje en een loodje aanzitten; ik moet kunnen knippen.' Annet 'Ik heb het Albert Heijn Runder Rookworst (250 gram) Heeft een echte rookworstgeur. Het velletje is stevig, maar niet taai. Unox Rookworst (350 gram) De meeste rookworstsmaak en een zacht, gemakkelijkte snijden velletje. Albert Heijn Biologische Rookworst (223 gram) Een niet zoute, niet vette worst. Weinig kleur en rookworstsmaak. Rookworst wordt gemaakt van gemalen vlees, meestal varkensvlees, en op smaak gebracht met kruiden en specerijen. De worst wordt langzaam koud gerookt, waardoor de typische rooksmaak ont- staat. Het product blijkt bij alle deelne- mers sterlce associaties op te roepen: winter, stamppot, gezelligheid, snert, schaatsen, de kinderen komen langs. De sfeer waarin de worst gegeten wordt is erg belangrijk. Factoren als zout, zuur, de sappigheid en het vetgehalte zijn belangrijke beoordelingscriteria, maar 00k de kleur speelt mee (bleke worsten zijn duidelijk in het nadeel!). Grappig, maar niet minder belangrijk in het keuzeproces, zijn elementen als de aan- of afwezigheid van het loodje of het touwtje. Bij Eva wordt door haar drie kinderen altijd gevochten om de kontjes. En 00k om de bocht van de worst wordt in menig huishouden strijd geleverd. Smaak zit dus tussen de oren, maar het oog wil 00k wat. Voor Annette maakt de vorm nilcs uit, maar Gemma vindt een ronde worst veel leuker om op tafel te zetten. Verder maakt het verschil waar- bij je de rookworst wilt eten. Dewi: 'Een magere rookworst vind ik lekkerder. maar op stamppot mag je best een wat sappiger worst leggen, zodat het vet lek- ker in de stamppot druipt.' Naar de lek- kerste rookworst is het dus vergeefs zoe- ken, want ieder heeft een eigen smaak. OPPERSTE CONCENTRAT1E Nadat het belang van de verpakking ('een gele verpakking is wel erg raar'), het gewicht ('ik koop er meestal twee') en de prijs ('ik zou niet weten hoe duur een rookworst is') zijn behandeld, begint het proeven. Blind. De worsten liggen keurig op een rij op borden, elk met een eigen nummer. De dames geven de worsten een cijfer tussen 0 en 100 voor de volgende aspecten: passende kleur, aantrekkelijk uiterlijk, rookworst geur, rookworst-smaak, passend gekruid, zout, zuur, vette smaak, sappig, stevig, taai vel en knapperig vel. Als laatste geven de proefpersonen een totaaloor- deel. Er wordt geproefd, met de lippen en op de tong. Velletjes worden er voor- zichtig afgehaald. Snijdt de worst lekker door? Komt er sap naar buiten als je de vork erin steekt? De worst wordt tegen het licht gehouden en van alle kanten bekeken. De dames ruiken aan de worst en analyseren de kleur nauwkeurig. Soms trekken de mondhoeken weg, dan weer verraadt de blik herkenning, soms zelfs genot. Er heerst opperste concen- tratie, proeven is een serieuze zaak. 'Zo heb ik thuis nog nooit naar een rook worst gekeken,' lacht Els. Eenheid IN VERSCHEIDENHEID Na twee uur zit het er op. De meningen zijn verdeeld: over een aantal soorten zijn de proefpanelleden het niet hele- maal met elkaar eens. Els en Marga vin- den de Euro Shopper het lekkerst. Els: 'Een goed gerookte worst, de meeste andere worsten vond ik minder.' Annette heeft een voorlceur voor de Albert Heijn runderroolcworst: 'Lekker stevig, niet zo sponzig en een sterlce rooksmaak.' Eva heeft wat bedenlcingen - 'ilc koop het liefste verse slagersworst. die is grover dan alle worsten die ik hier heb geproefd' - maar sluit zich uiteinde- lijk bij Annette aan. De verse rookworst scoort bij Gemma het hoogst: 'Een lek ker neutrale rookworstsmaak; jammer dat de worst er wat hobbelig en rimpelig uitziet.' En Dewi ldest voor de Unox rookworst: 'Sappig, redelijlc stevig, goed gekruid, precies het goede mondgevoel.' Een rookworst gooit bij niemand hoge ogen als het om smaak gaat. Een aardig detail is echter wel dat de leverancier van deze rookworst bij navraag aangeeft al enige tijd bezig te zijn met de optima- lisering van het product. Voor alle dames blijkt de combinatie van kruiden, de rooksmaak en de sappigheid van de worst de belangrijlcste lceuze-elementen. Maar het leuke is dat vrijwel iedereen op basis van deze criteria tot een ander oor- deel komt. Eens te meer een bewijs dat smaak persoonlijk is en dat er niet voor niets zoveel verschillende soorten rook worst zijn. 40 AllerHande 1-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 40