'Er is altijd wel een gerecht waarin ik kleine porties eten kan verwerken' keukengeheimen Lievelings- gereedschap Keukentechniek Voor de kleine eter Tal Maes is freelance receptuurschrijfster en woont in Den Haag. In AllerHande staan regelmatig recepten van haar hand. Welke keukengeheimen wil zij met de AllerHande-lezers delen? Van het huis Een tweede leven Favoriete gerecht De vijzel - die ik ooit heb meegenomen van een verre reis - is mijn favo- riete keukenhulpje. De laatste jaren kook ik veel Aziatische gerechten en daarbij is dit keukenge- reedschap bijna onont- beerlijk. Met de vijzel wrijf ik alle oosterse krui- den fijn, De vijzel gebruik ik overigens voor veel meer. Ik stamp er ook vaak zwarte peperkorrels in. Br gaat niets boven een zalmmoot, steak of kippenbout die is inge- wreven met vers geplette peperkorrels. De geur en smaak zijn veel lekkerder dan wanneer vis of vlees met gewone gemalen peper wordt bestrooid. Mijn ervaring is dat kip- penvlees sappiger en mal- ser blijft door het voor de bereiding een halfuurtje in wat citroensap te mari- neren. Kip krijgt er boven- dien een bijzondere smaak van. Sinds ons dochtertje Rosa van zestien maanden 's avonds met ons mee- eet, heb ik de Hollandse keuken in ere hersteld. Ze is dol op aardappels en ik maak dan ook regelmatig stamppotjes. Ik stamp bijvoorbeeld gekookte ven- den waterkers door te kel, pompoen of ontvelde tomaten door de aardap pels. Ook vind ik het heel lekker er even in roombo- ter gesmoorde fijngesne- mengen. Voor Rosa voeg ik er dan vaak nog wat klein- gesneden achterham of geraspte kaas aan toe. Als cadeautje, bijvoor beeld als we bij mensen gaan eten, geef ik meestal iets wat ik zelf heb gemaakt. Weckflessen vul ik met zelfgemaakte mangochutney of gemari- neerde olijven. Om het helemaal af te maken bind ik een stuk raffia om de weckflessen heen, waarin ik takjes klirnop steek. Ik gooi nooit restjes weg. Er is altijd wel een gerecht waarin ik kleine porties eten kan verwerken. Restjes pasta komen bij voorbeeld in een goed gevulde Italiaanse groen- tesoep terecht, die we dan lekker in het weekend voor de lunch eten. Wat er overblijft van oosterse gerechten meng ik meest al met geurige basmati- rijst en wat verse korian- der. Zo ontstaan spontaan nieuwe verrassende recep ten, die ik ook voor AllerHande gebruik. Mijn lievelingsgerecht is Thaise vispakketjes. (Zie het recept hiervoor op bladzijde 78.) Fotografie: Carlfried Verwaayen Styling: Michelle de Bolster Kok:Tal Maes AllerHande 1-2000 31

Allerhande | 2000 | | pagina 31