Australie zet de culinaire wereld op z'n kop Dertig jaar geleden schafte de Australische pot voornameiijk vlees, aardappels, groenten en Engelse pudding. Tegenwoordig komt er een nieuwe stijl van koken en eten vandaan die de hele culi naire wereld in beroering brengt. Australie roept met z'n ruige, uitgestrek- te land, enorme vlakten vol lammeren en schapen, 'flying doctors' en schapen- boeren niet direct beelden op van haute cuisine. Helemaal niet als je bedenkt dat Australie een land van immigranten is, die er een nieuw bestaan probeerden op te bouwen en wel iets anders aan hun hoofd hadden dan kooktrends. Toch zijn het juist de immigranten die een belang- rijk aandeel hadden in de culinaire ont- wikkelingen van de laatste decennia. Sinds de 18de eeuw, toen Australie een Britse strafkolonie werd, trok het land gelukzoekers uit de hele wereld, die alle- maal hun eigen producten, smaken en bereidingswijzen meebrachten. Smeltkroes Australie groeide uit tot een bonte, mul- ticulturele samenleving, met duizenden immigranten uit de Oostzeelanden en nog meer uit Italie, Griekenland en andere mediterrane landen. Ze begon- nen restaurantjes, bakkerijen en winkel- tjes, en al gauw waren overal in de ste- den salami's, feta, olijven en focaccia te lcoop. Nieuwe emigratiegolven brachten in de jaren zeventig een toevloed van Aziaten, en in hun kielzog kwamen Aziatische producten, kruiden en spece- rijen. Alles werd met enthousiasme begroet en opgepikt. Er waren geen lange kooktradities of streekkeukens die vernieuwing in de weg stonden, en in Australie, dat zoveel verschillende klima- ten telt, gedijde alles. Een kijkje in de markten van grote steden als Sydney en Melbourne is een belevenis; nergens anders vind je zo'n compleet aanbod D own Tekst: Rianne Buis, Janny van der Heijden Fotografie: Bart Nieuwenhuys, David Lindsey, Bob Mulder Styling: Melanie Oudemans Kok: Manfred Meeuwig

Allerhande | 2000 | | pagina 14