Met de tijd mee Agnes liet de vierentwintigste aardap- pel in het water plonzen. Heerlijk, ein- delijk weer eens een fatsoenlijke por- tie! Sinds de kinderen het huis uit waren schilde ze voor haar gevoel belachelijke beetjes aardappels. Maar nu kon ze zich weer eens helemaal uitleven: kilo's groenten had ze ingesla- gen, heel wat anders dan de halve pondjes die ze tegenwoordig afwoog bij Albert Heijn. Ze droogde haar handen af aan haar schort en liep neuriend de keldertrap af. Op de vloer stond de grote pan met kippenbouillon. Die had ze giste- ren getrokken, er moest alleen nog wat groente in. Ernaast stond de zware, zwarte pan met 'knien in 't zoer', een recept van haar grootmoeder Bomma, die als kokkin had gewerkt bij 'betere mensen'. Agnes glimlachte bij de gedachte aan het verhaal over een kat, die Bomma ooit als zijnde 'knien in 't zoer' aan haar werkgevers zou hebben geserveerd, terwijl het personeel zich het echte konijn goed liet smaken. Agnes snoof de heerlijke geur nog eens op en legde het deksel weer op de pan. Met een beetje moeite stond ze op. 'Is dat niet te veel voor je?' hadden de kinderen gevraagd, toen ze hen uitnodigde om weer eens ouderwets 'thuis' te komen eten met kerst. 'Welnee!' had ze geroepen, maar ze voelde haar rug en haar benen nu well Ze liep naar het rek waarop vroeger de weckglazen hadden gestaan. Op een van de planken stond een grote schaal zelfge- maakte appelmoes. En daarnaast stond een dozijn kleine glazen schaaltjes, tot aan de rand gevuld met 'hemelmodder'. 'Een ei en een hele reep cho- colade per persoon!' kon ze nooit nalaten erbij te vermelden. Hemelmodder maken had ze van haar moeder geleerd, het stond in de kerstdagen van haar jeugd steevast op het menu. Agnes liep de kel dertrap weer op. Even zitten... Ze dacht aan de afgelopen jaren. Alle feest- dagen hadden Henk en zij bij de kinderen doorgebracht. Ze werden echt verwend en hoefden geen vinger uit te steken. Alleen een beetje met de kleinkinderen spelen onder de kerstboom, het leek warempel wel een plaatje uit zo'n tijdschrift! Hun kinderen maakten heerlijke maal- tijden klaar, met gerechten waarvan zij en Henk nog nooit gehoord hadden. Carpaccio, tiramisu... En er werd wijn bij gedronken alsof het de normaalste zaak van de wereld was. Agnes was er een tijdje best onzeker van geworden. Als de kinderen bij haar kwamen eten zei ze de laatste jaren telkens: 'Het is maar heel gewoon hoor! Het is niks bijzonders!' Maar opeens had ze ingezien dat haar eten wel iets bijzonders was. Ze liet zich niet meer van de wijs brengen. Haar kinderen en kleinkinderen kwamen met kerst, en Agnes zou de gerechten op tafel zetten die vroeger bij haar moeder en haar grootmoeder ook op tafel stonden. Dat vervulde haar met een groot gevoel van vrede en verbon- denheid. Vrede met de dingen zoals ze kwamen en zoals ze voorbij gingen, verbondenheid met al de mensen met wie ze in de loop van haar leven aan de kerstdis had gezeten. Agnes pakte het stapeltje kopieen dat op de keukentafel lag. Ze had de recepten voor hemel modder en 'knien in't zoer' aan het papier toever- trouwd en voor alle kinderen en kleinkinderen een kopie gemaakt. Henk kwam de keuken binnenlopen. 'Kan ik je ergens mee helpen meisje?' Agnes keek op. 'Ja,' zei ze, 'maak vast een fles wijn open.' In sommige dingen moet je tenslotte toch met de tijd meegaan, nietwaar? M. Vaessen, Amsterdam p kerstverhalen Het volgende verhaal vindt u op bladzijde 105 AllerHande 12-1999 99

Allerhande | 1999 | | pagina 99