Een spoor van kerst Mn De Sint-Pieterskerlc in 's-Hertogen- bosch heeft in de jaren zestig een pastoor gehad die van elektrische modeltreintjes hield en jaloers was op de prachtige kerststallen van andere kerken, vooral op de reusachtige kerstgroep met honderden opgezette dieren in de Sint- Janskathedraal. In Brabant is het een familie- traditie dat men na het lcerstdiner van kerst stal naar kerststal trelct - minder leuke beel- dengroepen worden natuurlijk al snel overge- slagen. Ieder jaar probeert de arme pastoor mensen naar 'zijn' kerststal te lolcken, maar de hoeveelheid beesten in de immense Sint-Jan werd steeds groter: tegen zo'n publiekstrekker Icon ons pastoortje niet op. En ook andere Bossche kerken hadden veel mooiere beeldengroepen. Daarom kreeg hij elk kerstfeest minder volk in zijn kerk - en minder geld in de collectebussen. Dat zat onze geestelijke niet lekker. Toen kreeg hij een lumineus idee. Maandenlang zat hij in de sacristie aan zijn treintjes te knutselen. Ik was toen misdie- naartje en zag de pastoor dus dagelijks, maar ook ik kwam er niet achter wat hij nu precies bekokstoofde. Het nam hem wel helemaal in beslag: zelfs zijn jaarlijkse bedevaart sloeg hij over. Toen kwam de plechtige kerstnachtmis. De Sint-Pieter zat stampvol, want men had gehoord dat er iets bijzonders ging gebeuren. Van de kerststal was niets te zien: een groot gordijn ontnam de kerkgangers het zicht. Na een gloedvolle preek trok de pastoor het voor- hangsel weg. Een golf van teleurstelling ging door de kerk: men zag alleen een kaal stalletje zonder beelden. Toen pakte de pastoor het bedieningspaneel van zijn modelspoorbaan. Hij drukte op een knop en er begon iets te zoe- men. Vanachter een kerstden verschenen Jozef en Maria, die het kindje Jezus in een kin- derwagen de armzalige stal binnenduwden. De treinwagonnetjes waarop de beelden ston- den, waren bijna niet te zien. Links en rechts lcwamen daarna de os en de ezel over de bijna onzichtbare rails aanrijden. Vervolgens gin- gen de herders en hun schaapslcudde over het ingenieuze spoorweg-emplacement. Ook een engelenkoor naderde in sneltreinvaart de Heilige Familie. Ten slotte verschenen de lconingen met kamelen en gevolg. Razendsnel ging het nieuws rond: 'De Sint- Pieter heeft een elektrielce kerststal!' Dat jaar kreeg de bewegende kerstgroep van de Sint- Pieter meer bezoek dan het beestenspul in de Sint-Janslcathedraal: elk kwartier gaf de pas toor een voorstelling, de hele dag door. Pas op 6 januari liet hij de beelden voor de laatste keer rijden. Hij had nog nooit zo'n zaaalige kerst gehad. L.E.O. Faes, Lonneker (Enschedej kerstverhalen Het volgende verhaal vindt u op bladzijde 99 AlierHande 12-1999 77

Allerhande | 1999 | | pagina 77