Kerst 1973 et is niet eerlijk.' Eric van zes staat met boze ogen naar de met zilverkleurige ballen en slingers versierde kerstboom te kijken. 'Nie eelijk,' bauwt Arno van drie hem na en steekt demonstratief twee vingers in zijn mond om zijn boosheid weg te zuigen. Ik kijk naar Jaap, mijn man, die veront- schuldigend zijn schouders optrekt. Eric: 'Wij zouden rode ballen in de boom doen en omdat opa en oma komen mag dat niet, het is niet eerlijk en nu moeten wij nog konijn eten 00k, bah!' Hij loopt met boze stappen naar zijn kamertje met Arno in zijn kielzog. De deur lcnalt dicht. Tja, dat traditiegevoel van mijn schoonou- ders... Na een poosje loop ik Erics kamer in, hij zit met Arno plaatjes te lcijken. Ik probeer hen iets van traditie uit te leggen en zeg dat het ons spijt van de kerstboom. 'Wat gaan jullie eten met kerst als jullie groot zijn?' Eric: 'Pannenkoeken natuurlijk met stroop'. Z'n snoetje straalt bij dit idee. De zuigvingers van Arno gaan subiet uit zijn mondje: 'Ikke tematensoep en veel insentpud- ding met menanensmaalc'. 'Instantpudding met bananensmaalc,' verbe- ter ik. 'En een looie ballenboom,' voegt Arno toe. 'Een rooie ballenboom,' juicht Eric. De tafel is gedekt en heerlijke geuren komen uit de keuken. Iedereen zit en het diner wordt opgediend: lekker gekruide stukken konijn met de onlosmakende tutti- frutti. Opa straalt, de jongens trekken lange gezichten. Maar wat brengt papa nu binnen? Een grote stapel pannenkoeken voor Eric, erbovenop een grote rode lcerstbal, vervolgens een pan tomatensoep en een schaal pudding die een plaatsje naast Arno krijgen. Iedereen houdt zijn adem in. Opa's gezicht straalt beledigd ongeloof uit. De spanning stijgt, breelct de hel wel of niet los? Ik besluit het niet zo ver te laten komen en zeg: 'Wij vinden eigenlijk dat iedereen met kerst mag eten wat hij lekker vindt, want daar is het immers kerstfeest voor?' Opa's gezicht ontspant, dan breekt zijn lach bulderend door. 'Zal ik jullie eens iets zeggen, jullie heb- ben helemaal gelijk.' Zo werd een nieuwe traditie geboren. In het vervolg werd de kerstboom met zilver en rood versierd en aten wij ons 'keuze-kerstdi- ner'. Of het zo zal blijven weet ik niet, maar als onze zonen met kerst bij ons zijn met hun vrouwen, mag iedereen eten wat hij of zij lekker vindt. Een fijn kerstfeest allemaal! Nel Goldstein, Hoofddorp [i kerstverhalen H Het volgende verhaal vindt u op bladzijde 71 AllerHande 12-1999 6i

Allerhande | 1999 | | pagina 61