Drie bomen kerstverhalen Kerstmis was in het gezin met negen kinderen het hoogtepunt van het jaar. Traditie al wat de klok sloeg, onder meer het optuigen van de boom op kerstavond. De kamers in het ouderhuis waren meer dan drie meter hoog en de boom was dus navenant groot. Tot de moeder op het onzalige idee komt dat al dat gedoe met die boom, het optuigen en naderhand het afbreken, toch wel veel rommel geeft. Ze deelt de familie mee: 'Alleen groen- versiering, geen boom meer.' Moeders wil is wet. Stilzwijgende gezichten, geen com- mentaar. Op kerstavond komt vader eerder thuis, een klein kerstboompje achter zich aan sle- pend. Nou ja, vooruit dan maar, moeder is de beroerdste niet en vader staat boven de wet. Even later komt de oudste zoon met een schuldig gezicht binnen, achter zich aan torsend een niet al te grote boom. Hilariteit alom. Die boom is dan goed met lichtjes in de tuin. Nog niet bekomen van alle gedoe gaat de deurbel. Staat de oudste dochter op de stoep met het hulpje van het tuincentrum met - u raadt het wellicht al - de grootste boom ooit binnengesjouwd. Met het excuus dat er geen kleine bomen meer waren. Nog grotere hilariteit. Al die ver- wachtingsvolle, gespannen gezichten kan moeder niet weerstaan. De grote boom krijgt een ereplaats. De zilveren bollen wor- den in zevenhaasten van zolder gehaald. Tot laat in de avond zijn alle kinderen in de weer. Dan staat de boom te pronken alsof hij zeggen wil: 'traditie is traditie'. Op kerstmiddag met zijn alien aan de feestdis. Ineens een gil van een dochter, ze kan van de schrik alleen maar wijzen naar de boom, die langzaam aan het overhellen is richting tafel. Er is geen houden aan. De ballen vliegen in het rond. De kalkoen is in een ommezien gedecoreerd met zilveren glasstukjes. Weg boom, weg diner. De trots van moeder, de brandende plumpudding, komt door alle consternatie en ravage pas met nieuwjaar op tafel. Nog jaren daarna werd steevast gevraagd: 'Hoeveel kerstbomen, moeder?' en dan lag iedereen weer in een deuk. Ondanks de paniek van die middag en de drie bomen, zou de moeder er goud voor over hebben die kerst opnieuw te beleven. De kinderen zijn naar alle windstreken uitgevlogen en de vader is al jaren overleden. 'Kersttraditie' is 'Herinnering'. Mevrouw M.G.C. Krol, Maastricht Het volgende verhaal vindt u op bladzijde 31 AllerHande 12-1999 21

Allerhande | 1999 | | pagina 21