Wanneer is het Oud en Nieuw? Tibet: een nationale opknapbeurt De Tibetaanse jaarwisseling is een aan- eenschakeling van rituelen en ceremo nies. Kloosters en huizen worden geschrobd en gepleisterd en kinderen krijgen nieuwe kleren. Voor hen is er snoepgoed als geharde honing, kandij en rauwe suiker. Vaste prik van de nieuwjaarsmaaltijd is gutuk, een soep bereid van negen ingredienten. In de soep worden gevulde dumplings (deeg- balletjes) meegekookt. De vulling, bij- voorbeeld boter, zout of een steentje, zegt iets over de persoonlijkheid van de vinder. Iran: zeven S-buffet Het islamitische nieuwjaar valt vaak samen met het begin van de lente. In Iran viert men dat gegeven maar liefst twee weken lang. Voorafgaand aan die twee feestweken wordt er druk geboend, gekookt en gebakken. De tafel wordt gedekt voor een sofreh-ye-haft-sinn, een buffet met zeven gerechten waarvan de Spanje: twaalf druiven doorslikken Werd het oudejaarsfeest vroeger vooral in de eigen familiekring gevierd, tegen- woordig doen jonge Spanjaarden dat vooral buiten de deur en ontmoeten ze elkaar op terrasjes en in cafes. Overal worden eet- en dansavonden georgani- seerd waar de genodigden vaak verkleed naar toe gaan. Tot op de dag van van- daag is het gewoonte om om midder- nacht twaalf hele druiven door te slik- ken. Bij elke klokslag moet een druif worden gegeten om het geluk af te roe- pen in het nieuwe jaar. naam begint met een's'. De gerechten symboliseren zaken als geluk, gezond- heid, schoonheid en voorspoed. Als de klok twaalf uur staat, deelt de familie- oudste gebak, snoepgoed en muntjes uit. Op nieuwjaarsdag staat een uitgebreide picknick op het programma om van de voorjaarszon te genieten. De klok slaat niet overa I op hetzelfde moment twaalf keer en ook vieren niet alle landen nieuw- jaar op dezelfde dag. In verschillende lan den en delen van de wereld worden andere kalenders gehanteerd dan de christelijke. In veel Aziatische landen is dejaartelling geba- seerd op de maanka- lender; elders bepa- len de bewegingen van de zon de lengte van het jaar. Zelfs binnen een land wordt nieuwjaar soms op verschillen de dagen gevierd, zoals in India, waar men leeft volgens de hindoejaartelling maar waar de bere- kening van de kalen- der varieert per regio of plaats. In Korea wordt nieuwjaar twee keer gevierd: een keer volgens de zonkalender (i januari) en een keer volgens de maankalender (in 2000 op 2februari). Bij de joodsejaar- telling geldt niet alleen de maanka lender, maar wordt er ook rekening mee gehouden dat bepaalde feestdagen niet op sabbat mogen vallen. In 'ons' jaar 2000 valt Oud en Nieuw er op 30 September. In de meeste islamitische landen wordt de kalender volgens een vaststaande bereke- ning bepaald. In 1999 viel Oud en Nieuw er op 17 april en in 2000 wordt dat om en nabij 6 april. Er geldt echter ook een apar- te religieuze kalen der, die van plaats tot plaats kan verschillen. Tekst: Celine The, Fotografie: Paul van Riel e.a. AllerHande 12 extra-1999 33

Allerhande | 1999 | | pagina 177