Griekenland: schoen zetten voor St. Vasillis In Griekenland staat de viering van nieuwjaar in het teken van de verering van St. Vasillis, een belangrijke heilige uit de Griekse geschiedenis. Kinderen zetten hun schoen in de hoop dat St. Vasillis hem vult met geschenken. Op midder- nacht wordt de vasilopita verdeeld, het St. Vasillisbrood, waarin een amandel is verstopt die de vinder geluk zal brengen. Ook Grieken houden van zoet; typische nieuwjaarsgerechten zijn luchtige olie- bolletjes en gefrituurde deegstrikken overgoten met honing en gehakte walno- ten, baklava's in soorten en maten en ander - veelal zoet - fillogebak. Rusland: bezoek van Grootvadertje Vorst In Rusland lijkt nieuwjaar (Nowyi god) erg op kerstmis. Een boom, versierd met gouden ornamenten, mag niet ontbre- ken. Het hoogtepunt is daar als Ded Moroz, Grootvadertje Vorst, op het feest verschijnt met zijn vaste kameraadje Snegurochka, het Sneeuwmeisje. Samen delen ze koekjes uit die het 'zoete' van het nieuwe jaar symboliseren. Na mid- dernacht gaan hele gezelschappen aan tafel voor een maaltijd van geroosterde gans of kip. Het eten van gezouten haring brengt volgens de Russen geluk. China: duizenden lantaarns Het Chinese nieuwjaar wordt gevierd tussen 17 januari en 19 februari, afhan- kelijk van de datum waarop de nieuwe maan zich laat zien. De Chinezen zijn wereldwijd bekend om de enorme hoe- veelheid vuurwerk die ze afsteken. Dat is om de boze geesten weg te jagen. Tijdens het festival van Lantaarns ver- lichten duizenden lantaarns tijdens processies 'de weg voor het nieuwe jaar'. Eten is heel belangrijk; men is dagen in de weer voor een uitgebreid nieuwjaarsmaal. Dat is niet compleet zonder noedels, gepocheerde deegballe- tjes en nieuwjaarscake. Schotland: welkom gelukbrenger! De Schotten geloven dat de eerste per- soon die in het nieuwe jaar het huis binnenkomt, geluk brengt. Daarom gaat men, na het afschieten van vuurwerk, zingend langs de huizen om een first foot, een eerste stap, te zetten. Een ouderwets nieuwjaarsgerecht is haggis, schapenmaag gevuld met een mengsel van schapeningewanden en havermeel. Smakelijker is het speciale Hogmanay bread of black bun, een rijk brood gevuld met gedroogde vruchten, noten, rum of whiskey. Ty 1. Vuurwerk boven Sydney, Australia 2. Deze Chinese draak moet boze geesten verdrijven. 3. Boeddhistische viering van het nieuwe jaar in Laos. Op de voor- avond vindt een miss-verkiezing plaats. De winnaar krijgt de rol van godin van het nieuwe jaar en mag in de grote processie bovenop de pauw zitten. 32 AllerHande 12 extra-iggg

Allerhande | 1999 | | pagina 176