Israel: elk gerecht krijgt z'n eigen gebed Voor zoetekauwen loont het de moeite eens naar Israel af te reizen voor de vie- ring van nieuwjaar. Op oudjaar is het traditionele challe-brood niet langwer- pig maar rond. Het ronde brood staat voor een 'voile cirkel', symbool voor een volmaakt en volledig leven. Op de nieuwjaarsdis voert zoet absoluut de boventoon: appels gedoopt in honing, jam, dadels, zoete broden en taarten, allemaal in de hoop op een 'zoet' nieuw jaar. Gebeden maken een belangrijk onderdeel uit van de nieuwjaarsmaal- tijd. Elk gerecht wordt begeleid door een speciaal gebed. Tijdens het twee dagen durende feest wordt uiteraard ook de synagoge bezocht. Brazilie: uitbun- dig als carnaval Het zal niet verbazen dat de Brazilianen de komst van een nieuw jaar aan- grijpen voor een uitbun- dig feest. Wie aan de kust woont, trekt naar het strand waar de grote hotels elkaar beconcurre- ren met het spectaculair- ste vuurwerk. In Rio de Janeiro branden duizen- den mensen kaarsen aan het strand en offeren bloe- men aan de zee. Na het vuurwerk bar- sten overal de (samba)feesten los. Daar wordt goed bij gegeten en gedronken, om een nacht door te dansen kan dat geen lcwaad. Er worden heerlijkheden geserveerd zoals met kaas gevulde deeg- flapjes, kipkroketjes en rissoles, gama- lenhapjes. 1. 2. 3- Het aanbieden van mochi aan de goden op nieuwjaarsdag, Tokio, Japan. Na het vuurwerk breken in Brazilie overal werveiende sambafeesten los. Gebeden, zoals hier bij de Klaagmuur in Jeruzalem, maken in Israel een belangrijk onderdeel uit van het eindejaarsfeest. AllerHande 12 extra - 199931

Allerhande | 1999 | | pagina 175