it Schrobben, versieren, kabaal maken en veel zoetigheid eten Overal ter wereld wordt het nieuwe jaar ingeluid met vaste rituelen en gewoonten. Eten en drinken maakt daar vaak een belangrijk onderdeel van uit. AllerHande laat u kennismaken met tradities en gewoonten uit de hele wereld. Vietnam: herrie en balans Wie van kabaal houdt, is in Vietnam aan het goede adres. Daar barst om twaalf uur een oorverdovend lawaai los van vuurwerk en gongslagen. De jaar- wisseling wordt aangegrepen om de balans op te maken tussen het 'goede' en 'kwade' van het voorgaande jaar. Schulden worden vereffend en geschil- len opgelost. Op nieuwjaarsdag kookt men nauwelijks: men eet wat in de dagen daarvoor is klaargemaakt. Op de dag na Tet, letterlijk de eerste ochtend van de eerste dag van het nieuwe jaar, wordt een waar feestmaal aangericht met eigengemaakte loempia's, 'zilveren dollar' koekjes en gekarameliseerde garnalen. Mexico: hoeveel jaren nog te gaan? Op 1 januari is het druk in de oude Maya-stad Mitla. Duizenden Mexicanen komen daarheen voor een bijzonder ritueel. Tussen de ru'ines staat de ste- nen 'pilaar des levens'. Terwijl iemand probeert met beide armen de pilaar te omspannen, meet een ander hoeveel vingerbreedten er tussen de uitgestrek- te handen overblijven. De uitkomst staat voor het aantal resterende levens- jaren. Zoals tijdens elk feest in Mexico komen ook tijdens de nieuwjaarsvie- ring veel hapjes op tafel, zoals tamales, met vlees gevulde maisbladeren, gepe- kelde jalapenopepers, guacamole en tortilla's. Japan: lachend het nieuwe jaar in In Japan staat de nieuwjaarsviering in het teken van een nieuw begin. De Japanners gaan het nieuwe jaar letter lijk lachend in: verdrietige of boze gezichten zouden ongeluk brengen. Om de kwade geesten te verjagen, versieren ze de huizen met slingers van stro. Kinderen krijgen een otoshidama, een nieuwjaarsschat in de vorm van geld. Lachen kost veel energie en daarom is het nieuwjaarsontbijt stevig: het bestaat uit ozoni, een stoofpot van groenten, vlees, gevogelte of vis en mochi, een soort cake gemaakt van gestampte rijst. Oud en Nieuw in de wereld 30 AllerHande 12 extra-1999

Allerhande | 1999 | | pagina 174