'Eten is cultuur en mensen willen van dat eten genieten' effectief mogelijk met je lichaam om te gaan, want dat lichaam is je wapen in de 'struggle for life'. Gelukkig weten we in 2050 beter hoe onze licha- men werken dan nu. Iedereen loopt met een ponskaartje onder de eelt- lagen van zijn linkerhiel, waarop precies wordt bij- gehouden hoe het met je cholestorol of je bloed- spiegel gesteld is. Als die bloedspiegel daalt, gaat het kaartje piepen en laat het je precies weten wellc voedingsmiddel je moet nemen. Als reactie op die al te grote efficiency ont- staat er een enorme hang naar 'natuurlijk' leven. Gelukkig wordt het moge lijk om naar de maan te reizen, waar het er dan net zo uitziet als rond 1900 op aarde. Om de sfeer van vroeger te proe- ven, zul je in 2050 ver moeten reizen.' Jean Beddington: Zelfgemaakte producten, bereid zonder pakjes en zakjes, worden het toppunt van exclusiviteit' 'In 2050 is alle voedsel voorverpakt en genetisch gemanipuleerd. Wie zich van de massa wil onderscheiden, gaat op jacht en schiet een beer, slacht zijn eigen ldppen of plukt zijn eigen fruit. Maar dat is alleen weggelegd voor een rijke elite. Het overgrote deel van de bevolking voedt zich met pakjes en zak jes. Goede restaurants worden schaars. Het wordt steeds moeilijker voor een res taurateur die niet zijn toevlucht neemt tot kant-en-klaar-producten om het hoofd boven water te houden. De marge op vers voedsel is maar klein en perso- neel wordt steeds duurder. Er zal een kleine elite van toprestaurants overblij- ven en die serveren hun gasten ambach- telijk gemaakt voedsel. Zelfgemaakte producten, bereid zonder pakjes en zak jes, worden het toppunt van exclusivi teit. De mensen die bereid zijn daarvoor te betalen, vinden dat voedsel zo bij zon der dat ze tijdens hun diner geen andere vorm van entertainment behoeven; zo'n diner is trouwens oolc veel te duur om gedachteloos te worden genuttigd.' Joop Wijman: 'Er zuilen kant-en-klare-producten komenvoor zwangere vrouwen, voor jonge kinderen, voor 50-plussers' 'De trend van gezond en biologisch voedsel zet door, maar die voeding wordt standaard aange- vuld met medicinale toe- voegingen. Ik geloof niet in pillen: pillen hebben niets met eten te maken. Een pil neem je als je ziek bent, niet als je gezellig met vrienden rond de tafel zit. Eten is cultuur en mensen willen van dat eten genieten. Maar de maaltijden die genuttigd worden, zijn in toenemen- de mate kant-en-klaar gekocht. De magnetron is in 2050 niet meer weg te denken. Met 'AH Koken Stomen' voor de magne tron zitten we wat dat betreft alvast een klein stukje in de volgende eeuw. Er wordt 00k steeds meer gedacht in doelgroe- pen. Er zullen kant-en- klare-producten komen voor zwangere vrouwen, voor jonge kinderen, voor 50-plussers. Wat smaak betreft gaat de voorkeur uit naar alles wat 'eerlijk' is; zo'n kant-en-klare maaltijd kan dus heel goed bestaan uit rode lcool met appeltjes, maar dan moeten die rode kool en dat vlees wel net zo smaken als vroeger. Wie een ouderwetse maaltijd wil, moet trouwens 00k wel zijn toevlucht nemen tot een kant-en-klare maaltijd want mensen weten straks echt niet meer hoe ze zo'n stooflap- je moeten bereiden. Vroeger leerde je dat van je moeder; dat is er in 2050 niet meer bij.' P AllerHande 12 extra-1999 23

Allerhande | 1999 | | pagina 167