'Afhankelijk van het moment in de week kies je voor 'fu nctioneel' of'belevend' eten' Joke van den Boer: ik verwacht dat wij onze gasten voedsel gaan voorzetten afkomstig van andere planeten' 'De komende vijftig jaar zullen trends zich veel sneller voortzetten dan in de afgelopen eeuw. Ik ver wacht dat zich twee stro- mingen gaan aftekenen: het 'functioned' eten enerzijds en het 'bele- vend' eten anderzijds. Beide borduren voort op de ontwiklcelingen van de laatste jaren en het voed sel is dus biologisch-dyna- misch, ecologisch of vege- tarisch. Afhankelijk van het moment in de week kies je voor een functione- le maaltijd die tegelijk gezond, voedzaam en effi cient is, bijvoorbeeld een kant-en-klare maaltijd of een maaltijdvervangende pil waar alle belangrijke stoffen in zitten, of voor een diner buiten de deur. Dat 'belevend eten' mag gerust wat kosten en omvat veel meer dan het buitenshuis nuttigen van een maaltijd. Wie uit eten gaat, krijgt niet alleen eten, maar ook entertainment naar keus voorgeschoteld. Uit eten gaan wordt een belevenis. Overigens verwacht ik ook dat wij onze gasten voedsel gaan voorzetten afkomstig van andere pla neten. Exotische vruchten van Mars: als ze bestaan, zullen wij ze als eerste op de kaart zetten.' Carl Rohde: 'ledereen loopt met een ponskaartje onder de eeltlagen van zijn linkerhiel, waarop precies wordt bijgehouden hoe het met het cholesterol of de bloedspiegel gesteld is' 'Er zijn twee mogelijk- heden. Er gebeurt iets rampzaligs - een nucleai- re ramp, een instortende wereldeconomie of een ftkse oorlog - en dan keren we terug naar de primitieve organische samenleving van onze voorouders, of er gebeurt niets bijzonders en dan zetten de huidige trends zich voort. Uitgaande van dat laatste scenario krijg je een samenleving die nog efficienter, nog snel ler en nog gestrester wordt. Het wordt zaak zo Reijer Blankenspoor: 'Naarmate de wereld voller en informatietechnologie belangrijker wordt, neemt de hang toe naar wat de natuur voortbrengt' 'Wat we de afgelopen eeuw verbeterd hebben, wordt gecombineerd met het terughalen van oude waarden. De tomaat is een mooi voorbeeld: vijftig jaar geleden smaakte die zoals een tomaat hoort te smaken, vervolgens wogen uiterlijk en volume zwaarder en inmiddels is er een tomaat - de Tasty Tom - die zowel een mooi uiterlijk als een perfecte smaak bezit. Zo gaat het met andere producten ook. Bestrijdingsmiddelen zullen door de voortschrijdende inzichten steeds min der worden ingezet en uiteindelijk ver- dwijnen. Naarmate de wereld voller en de informatietechnologie belangrijker wordt, neemt de hang toe naar wat de natuur voortbrengt. Tijdschriften, en dus ook AllerHande, zullen blijven bestaan. Geen ander medium stelt je zo in staat zelf het moment, de plaats en de volgorde waarin je de informatie tot je neemt, te bepalen. Hooguit zullen er minder recepten in staan omdat het gebruik van kant-en-klare maaltijden toeneemt, en worden er meer eetideeen aangereikt. De behoefte daaraan blijft: eten moeten we, hoe dan ook, ook in 2050 elke dag.' 22 AllerHande 12 extra-1999

Allerhande | 1999 | | pagina 166