Leven met de seizoenen Intellectuelen en kunstenaars soorten wafels. In het noorden, met name in Drenthe en Friesland, waren knijpertjes fknieperties') populair. Dat zijn deze flinterdunne knapperige wafel- tjes, honderd jaar later, trouwens nog steeds! Het was de gewoonte om ze op te rollen, zodat kinderen 'het jaar emit lconden blazen'. In opgerolde vorm zijn ze 00k bekend van de huidige Vegter's rolletjes. Oliebollen hoorden er al hele- maal bijiedereen at ze, van dominee tot landarbeider, en in Brabant deden ze er nog worstenbroodjes bij. Behalve chocolademelk werd er alcohol gedronken: warme, kruidige wijn en jenever in het noorden en brandewijn in het zuiden. 'Supieten' en schapenrollade Champagne was voorbehouden aan de rijke milieus. De industrielen en gegoe- de burgerij bereidden een uitgebreid nieuwjaarsmaal voor vrienden en fami- lie, dekten de tafel met het fijnste damast en servies en trokken voor de gelegenheid hun allermooiste kleren uit de kast, om de hele avond aan tafel door te brengen. Een indruk van wat er zoal op tafel kwam geeft een oude menu- kaart van een Tilburgse textielfabrikant: allereerst een 'chique bouillon', getrok- ken van vlees en groenten en op smaak gebracht met citroen. Daama 'supieten': kalfszwezerik opgediend in St. Jacobs- schelpen. Na het visgerecht van paling in gelei werd de hoofdgang geserveerd: kalfsoesters en schapenrollade met een garnituur van rode kool, appelmoes en aardappelkoekjes. Tot slot werd er koffie geschonken met veel melk, kaneel en suiker. Het wisselen van de seizoenen was vroeger veel belangrijker voor het leven van aliedag dan de jaarwisseling. Op St. Maarten (n november) begon het 'slechte' seizoen, Pasen luidde het begin van het 'goede' seizoen in en het midwinterfeest hielp de mensen de winter door. Niet voor niets vallen veel feestdagen in de periode tussen 21 december en 6 januari: de donkerste dagen van het jaar. Pas tegen het eind van de i9de eeuw ging men de jaarwisseling vieren en dat kwam vooral door de intrede van de industrialisatie. Daardoor veranderde de beleving van de jaarindeling en werd er meer waarde gehecht aan het kalenderjaar. Dit schilderij 'Pierrot verwelkomt de nieuwe eeuw' maakte Picasso precies honderd jaargeleden in Barcelona. Ging het'gewone'volk zich niet te buiten aan uitspattingen, onder intellectuelen en kunstenaars was decadentie in 1899 aan de orde van de dag. 'Met het afsterven van de eeuw, sterven wij 00k', was hun idee. Dit fin de siecle-gevoel, het gevoel dat niet alleen de eeuw maar alles op z'n einde liep, ontvluchtten zij met liederlijk gedrag en veel feestgedruis. Tekst: Celine The. m.m.v. Ineke Strouken, Nederlands Centrum Volkscultuur, Utrecht. Gouache: Photo RMN AllerHande 12 extra-1999

Allerhande | 1999 | | pagina 151