m aas wordt gemaakt door melk te laten stremmen en de vaste en de vloeibare delen vervolgens van elkaar te scheiden (wrongel en wei). De wrongel wordt in vorm gebracht, eventueel gepe- keld en mag dan gaan rijpen. Zachte kaas blijft zacht doordat de wrongel nauwe- lijks of in het geheel niet wordt geperst. De kaas bevat dus in verhouding meer vocht. De meeste zachte kazen hebben een dunne korst, maar zeer zachte kazen, zoals roomkaas en Castello Blue 70+, niet. Deze kazen zijn ideaal om te smeren maar door het hoge vochtgehalte en het ont- breken van de korst slechts kort houd- baar. De kazen rijpen op uiteenlopende manieren, zoals op een stenen onder- grond, op roestvrijstalen roosters of juist op houten stellingen. Hierdoor en door de verschillende uitwerking van schim- mels en bacterien op de kazen, krijgt zachte kaas zijn specifieke smaak en geur. De meest bekende basis voor kaas is koe melk. Met behulp van bacterien en schim- mels ontstaat een rode, witte of blauwe kaas. De karakteristieke smaak van de wittekorstkazen wordt ontwikkeld door schimmels, die vanaf de buitenkant van de kaas op de zuivel inwerken. Zo ont staat er een wit donzig laagje. Dit houdt de smaak en het aroma van de kaas vast en het laagje zelf is nog eetbaar ook. Zachtsmakende brie is de populairste onder de wittekorstkazen. Bijzonder is gevulde brie, zoals roombrie met peper- creme of kruidencreme. En voor diegene die wil genieten van lekkere kaas, maar ook aan de calorieen wil denken is er President Allege 28+: een smaakvolle camembertachtige zachte kaas met een laag vetpercentage. De AH Blanche 50+ is een zeer zachte kaas, bijzonder geschikt voor kinderen. Voor het rijpen van blauwaderkazen wordt een schimmelcultuur toegevoegd, waardoor de blauwe aders in de kaas ont- staan. Dit doet men door met naalden gaatjes in de kaas te prikken. Hierdoor kan er zuurstof in de kaas doordringen en De bekendste zachte kazen zijn ongetwijfeld camembert en brie, maar het aanbod is enorm toegenomen. Gemaakt van melk van koe, geit of schaap, van mild tot pittig en eindeloos veelzijdig. m Kaas van koemelk 70 AllerHande Zo zacht als kaas

Allerhande | 1999 | | pagina 70