Stomen in de magnetron: snel klaa Heel goed van smaak en bovendien lekker knapperig. Precies goed Binnen het programma van 'AH Koken Stomen' kunt u meteen al kiezen u it liefst twintig versch i I - lende gerechten. Complete maaltijden, maar ook hoofdgerechten met vis, kip of kalkoen £n twee heerlijke groenteschotels. Een culinaire expert tijdens een smaaktest over de groene groenten: Het assortiment biedt com plete maaltijden, maar ook componenten, zoals groente, kip of vis, die u thuis kunt combineren met andere gerechten. Dat alle verschil- lende ingredienten tegelijk gaar zijn, is te danken aan een nauwkeurig afstemmingspro- ces. De gaartijd van bijvoor- beeld vis, kip, rijst en groente ligt dicht bij elkaar, maar dan mag de groente niet te dik gesneden zijn. De samenstel- ling luistert dus nauw. Ook de 'starttemperatuur' is van belang. Die moet zo'n 4 °C zijn. Invriezen is af te raden, omdat de temperatuur waar- mee de verpakking de magne tron in gaat dan niet de vereiste is. Daardoor zal het gerecht ofwel te gaar of juist niet gaar genoeg zijn. Zo uit de koelkast direct in de magne tron is ideaal. Niet doen: verpakkingen invriezen verpakkingen op de zij- kant of ondersteboven bewaren meer dan een verpakking tegelijk in de magnetron zetten gaatjes prikken in de ver pakking verpakking openen voor het stomen Wei doen: producten in de koelkast bewaren de verpakking in de magnetron zetten de gebruiksaanwijzing volgen rustig achterover zitten terwijl de magnetron zijn werk doet de verpakking met een servet of ovenwant uit de magnetron nemen en oppassen voor ontsnap- pend stoom genieten van uw verse, snelle eten! 52

Allerhande | 1999 | | pagina 52