Fragmenten uit De fragmenten in deze AllerHande zijn afkomstig uit 'De verteHingen van Duizend-en-een- nacht', 14 delen, vertaling Richard van Leeuwen, illustraties Jean-Paul Franssens; uitgeverij Bulaaq, Amsterdam; deel 73 en 74 verschijnen op 78 november. Eten speelt een belangrijke rol in de vertellingen van 1001 nacht. In de meeste verhalen wordt minstens ££n keer een feestmaal aangericht, vaak met slavenmeisjes die de luit bespelen of gasten die smeui'ge avonturen vertellen. Wat had men voor zo'n feestmaal zoal nodig? Het beroemdste boodschappenlijstje in de wereldIiteratuur is waarschijnlijk het lijstje in het verhaal van de sjouwer en de drie dames in de Duizend-en-££n-nacht. Een sjouwer wordt door een mooie dame gevraagd haar bood- schappen te dragen. Blij voldoet hij aan haar verzoek... De sjouwer en de drie dames Ze liep voor hem uit en bleef voor een huis staan. Ze klopte op de deur en een oude man - een christen - deed open. Ze gaf hem een dinar en ontving van hem een olijfgroene kruik met wijn. Deze zette ze in de mand, waarna ze zei: 'Kom, sjouwer, neem je mand op en volg me.' De sjouwer zei: 'Coed. Dit is een gelukkige, gezegende dag.' Voor een fruitwinkei bleef ze staan. Ze kocht gele en rode appels, Turkse kweeperen, Pales- tijnse perziken, jasmijn uit Aleppo, lelies, bos- bessen en reseda's uit Damascus, zachte komkommers, limoenen en sultan-sinaasappels, madeliefjes, anjelieren, lelietjes-van-dalen, iris- sen, narcissen, viooltjes, anemonen en granaat- appelbloesems. De sjouwer stopte dit allemaal in zijn mand en liep achter haar aan. Voor een slagerij bleef ze opnieuw staan. Ze zei: 'Geef me tien pond goed schapenvlees.' Ze betaalde de slager en hij sneed voor haar een smakelijk stuk af, pakte het in en gaf het aan de sjouwer, met een paar stukken houtskool erbij. Ze zei: 'Sjouwer, neem je mand op en volg me.' Verwonderd zette de sjouwer de mand op zijn hoofd. Ze liep naar de kruidenier en kocht er a lie hapjes die ze nodig had, zoals zoute hapjes, zoute, zure en ontpitte olijven, dragon, kaas uit Damascus en zoute en zure augurken. Van de kruidenier liep de vrouw naar de notenwinkel, waarze allerlei gedroogde vruchten en nootjes kocht: rozijnen uit Aleppo, suikerstokken uit Irak, geperste vijgen uit Baalbek, gebrande kik- kererwten, amandelen, hazelnoten en pistaches. Bij de suikerwinkel bleef ze opnieuw staan. Ze kocht allerlei soorten zoetigheid, zoals Caireens gebak, moesjabbik uit de Balkan, met muskus gevulde pannenkoeken, Oemm-Salihkoekjes, Turkse stroop, amberkammen, damesvingers, weduwebrood, kadikruimels, eet-en-dankjewel, amandelpudding en nog veel meer. Ze rang- schikte al deze zoetigheden op een schaal die ze in de mand legde. De sjouwer zei tegen haar: 'Mevrouw, als u me van tevoren had verteld dat u zoveel boodschap- pen had, had ik een paard of een kameel meege- nomen.' De vrouw glimlachte en liep verder. Ze bleef staan voor de drogist, waar ze tien flessen met allerlei reukwaren kocht, zoals leliewater, rozen- water met muskus, amber, aloe, muskus en roze- marijn. Ze kocht ook twee hompen suiker en kaarsen en toortsen. Ze stopte alles in de mand en zei tegen de sjou wer: 'Neem je mand op en volg me.' De sjouwer wordt uiteindelijk door de drie dames uitgenodigd het feestje bij te wonen. Hij wordt verwend zoals hij zelfs in zijn stoutste dromen niet eerder heeft meegemaakt, maar dan wordt er op de deur geklopt en verschijnen er nog meer gasten. Even later voegt zich ook kalief Haroen ar-Rasjied bij het gezelschap, die, verkleed als koopman, zijn ronde doet door de stad. Er volgen geheimzinnige verwikkelingen, die ten slotte alleen door de kalief tot een goed einde kunnen wor- den gebracht. 44 AllerHandp

Allerhande | 1999 | | pagina 44