Wijn in de Arabische wereld In de Arabische gerechten wordt het frisse van kruiden als koriander en munt gecom- bineerd met specerijen als komijn en zoete smaakmakers als abrikozen en rozijnen. Een lichte, eenvoudige wijn heeft geen kans bij deze keuken, een subtiele, peperdure evenmin. Welke wijn dan wel? mm AllerHand Kruidiqe gerechten, soepele wijnen In het algemeen doen witte wijnen het beter bij de rijke, complexe smaken van de Arabische keuken dan rode. Daarbij winnen zachte wijnen het van stroeve soorten. De wijn moet een fris zuurtje hebben, maar dat hoeft niet op te vallen. Chardonnay, muller- thurgau, tokay pinot gris, viognier, muscat en tor- rontes zijn voorbeelden van druivenrassen waarvan exotische wijnen gemaakt kunnen worden: fris, maar ook bloemig, fruitig en kruidig. Afraders zijn de sauvignon en riesling; ze zijn te fris, licht en fijn om bij deze kruidige keuken overeind te blijven. In som- mige rode wijnen komt ook de combinatie van fris, kruidig en fruitig voor. Een gewone beaujolais is vooral fruitig en daardoor te eenzijdig voor de krui dige keuken. Een cru uit de Beaujolais, bijvoorbeeld een Morgon of een Fleurie, doet het wel goed. Ook een Spaanse crianza uit Navarra of Rioja en een soe pele pinotage uit Zuid-Afrika zijn aanraders. Tip: Le S van Schlumberger Le S van Schlumberger is een sappige, voile wijn met een milddroge smaak. Hij komt uit de Elzas en wordt gemaakt van diverse Elzasser druivenrassen als sylvaner, muller-thiirgau en pinot blanc. De wijn heeft fruitige, kruidige en frisse aroma's. Een ideale begeleider van veel Arabische gerechten. WIJNCATEGORIE: 2 Serveertemperatuur: 9 a 11 °C. Wijn is taboe sinds de islam, die het drinken van alcoholische dranken verbiedt, de belangrijkste godsdienst is in de Arabi sche landen. In sommige vertellingen van 1001 nacht is weliswaar nog sprake van 'de wijntafel', die na de maaltijd werd binnengebracht, maar langzamerhand is de vrije verkoop van wijn in de Arabische wereld enorm geslonken. Zeker is het zo dat overal in het Midden-Oosten druiven- stokken stonden toen de islam zich begon uit te breiden en nu nog zijn er joodse en christelijke wijnboeren. Vooral Liba- nese wijnen als Chateau Musar en Ksara kunnen zich moeiteloos meten met de Franse. Waar wijn niet meer geoorloofd was, en de nu overal po pulate tafeldranken Cola en Fanta nog niet beston- den, heeft men mooie ideeen ontwikkeld voor water en yoghurt, zoals tamarindesap (asirtamar hindi): met water en sui- ker gekookte, gezeefde tamarindepulp, of yog- hurtdrank (laban): half- om-half met water aangelengd, soms op smaak gebracht met sui- ker of wat uitgeperste knoflook en munt. Water wordt ook veel aan tafel gedronken, al dan niet geparfumeerd met rozen- of oranjebloesemwater.

Allerhande | 1999 | | pagina 41