Koffie, abrikozen, alcohol amandelen, marsepein, sinaasappels, citroenen, spinazie, suiker - het is allemaal via de Arabieren tot ons gekomen 9 dronken. Omdat hun teksten in het hierogliefenschrift vaak verluchtigd zijn met prachtige gedetailleerde afbeeldingen, is het daar nog gemakkelijker om de soorten planten en dieren die voor de keuken bestemd waren nauwkeurig te identifi- ceren. Waarom die oude culturen hier nog genoemd? Ach, er wordt zo druk gedaan over 'ons' mil- lenium dat het alleen al om die reden goed is eens te bedenken hoeveel millennia ons al zijn voorgegaan. Met recht kun je hier spreken van een keuken waarbij wat lekker is berust op 'de meeste stem- men gelden'. De stemmen van duizenden jaren geleden, tot vandaag toe... Soberheidsvoorschriften Men denkt vaak dat de geschiedenis van de Arabieren pas rond 600 begon. Maar niets is minder waar. De opkomst van de islam, ja, die begint met Mohammed. Maar de overgrote meerderheid van de volken die in de Arabische landen wonen - die woonden daar altijd al. Zeker, de profeet Mohammed was specerijenhandelaar. Maar hij en de andere bedoeienen van Mekka aten zelf nog wei- nig specerijen. Hun eten was eenvoudig: dadels, melk en tharida, een met brood gebon- den vleesbouillon (nooit van het varken), die Mohammed zo lekker vond dat hij hem verge- leek met zijn lievelingsvrouw A'isja. Maar de moslims begon- nen de wereld te veroveren en kwamen zo in contact met vele andere volken van wie zij de meer verfijnde eetcultuur over- namen. Ze hadden Perzie nog niet ingenomen of ze gingen zich ondanks de islamitische soberheidsvoorschriften Per- zisch gedragen en Perzisch eten en drinken. Men vond de keuken zo belangrijk dat er al gauw kookboeken kwamen, die graag werden gekopieerd en die het hele Arabi sche Rijk door- gingen. Van de nieuwe hoofdstad Bagdad tot in Spanje toe. Een van de auteurs schrijft in zijn voorwoord: 'Geneugten kan men verdelen in zes klassen, te weten: voedsel, drank, kleding, sex, geur en geluid. Van deze is de nobelste... het voedsel.' Groene revolutie Terwijl wij hier tot ver in de Middeleeuwen nog heel argwa- nend tegenover groente ston- den, was er in Bagdad rond het jaar 1000 al een 'Groene Revo lutie' aan de gang. Er werden ontzaglijke hoeveelheden groenten en fruit aangevoerd en de markt moet een heerlijke aanblik hebben geboden. Een spreekwoord uit die tijd luidt dan ook: 'Een tafel zonder groenten is als een oude man zonder wijsheid'. Men maakte er zelfs gevoelige gedichten op tijdens de banketten aan het hof van de kaliefen: 'De sla, die ik vanmorgen plukte, zo groen zo fris, zo zonder drukte begroet de knoflook uitgela- ten, als moesten zij eens nodig praten...' En de wijsgeer al-Ghazzali schreef: 'Verder heet het dat er engelen aan tafel zitten als er groene groente op staat'. U weet dus wat u te doen staat als zulk hoog bezoek om welke reden dan ook gewenst is! Die glorieuze periode heeft een grotere invloed gehad op de Arabische eetgewoonten dan alles wat erna is gekomen. Bag dad zette de toon. De popu- laire Perzische pasteitjes uit het oude Bagdad (sanboesadj) zijn nog steeds bekend van Ethiopie tot Zuid-Amerika. Ook Spanje genoot mee, waar de Arabische heersers de zan- ger Zirjab van Haroen al-Ras- jied hadden overgehaald zich in Cordoba te vestigen. Hij was degene die de volgorde van ons feestelijke menu vast- stelde. Het menu is dus een Arabische uitvinding! Uit het oog verloren Vroegere generaties stonden meer open voor de kookcul- tuur van het Midden-Oosten dan wij. In het oudste Neder- landstalige kookboek: Een Notabel Boecxken van Coke- rijen (1510) is de Arabische invloed onmiskenbaar. Zonder 24jAlifrHandp

Allerhande | 1999 | | pagina 24